reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

Yönetim kurulu istifa etmezse neredeyse 500 OpenAI çalışanı işten ayrılabilir

 - Güncelleme: 20 Kasım 2023 16:58

Eğer yönetim kurulu istifa etmezse neredeyse 500 OpenAI çalışanı işten ayrılabilir. Şirkette işler kötüleşmeye devam ediyor.

Biraz önce gündeme getirildiği kadarıyla OpenAI’ın yaklaşık 500 çalışanı (Toplam 700 kişi olduğu söyleniyor), girişimin yönetim kurulu istifa edip görevden alınan CEO’yu yeniden atamazsa istifa edip Microsoft’taki Sam Altman’a katılabileceklerini belirten ortak bir mektup imzaladı. Bu elbette inanılmaz görünüyor, biraz önce gelmiş taze bir açıklamada daha bulunuyor. OpenAI şirketinin en önemli isimlerinden olan ve Sam Altman’ın kovulmasına öncülük ettiği bildirilen Ilya Sutskever, X hesabı üzerinden çok dikkat çeken şu paylaşımı yaptı: “Kurulun eylemlerine katıldığım için çok büyük bir pişmanlık duyuyorum. Asla OpenAI’a zarar verme niyetinde değildim. Birlikte inşa ettiğimiz her şeyi seviyorum ve şirketi yeniden bir araya getirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi.

Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi.

Süreç hakkında Sam Altman ilk aşamada şunları söylemişti:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

Geçtiğimiz saatlerde bir paylaşım yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella ise, büyük bir duyuru gerçekleştirerek Sam Altman ve Greg Brockman’ın Microsoft çatısı altına girdiğini duyurdu: “OpenAI ile olan ortaklığımız devam edecek. Emmett Shear (Bugün yeni CEO yapıldı) ile OpenAI’a liderlik edecek yeni ekibi tanımayı ve onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Sam Altman ve Greg Brockman’ın ise meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlayacağız.

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER