reklamı kapat

POPÜLER

Tesla LOG Tasarım

Tesla, araçlarındaki ısıtmalı koltuğu abonelik altına alabilir

 - Güncelleme: 21 Kasım 2023 10:32

Tesla, yeni bilgilere göre araçlarındaki ısıtmalı koltuğun kullanımı abonelik altına alabilir. Bunu daha önce BMW yapmış ancak daha sonra iptal etmişti.

Hayatımız abonelik paketleri ile sarılmış durumda. Her geçen gün başka bir servisin abonelik paketi duyuruluyor, mevcut servisler abonelik sistemine geçiş yapmaya başlıyor. Bunun arkasında firmaların düzenli gelir akışı elde etme istekleri yer alıyor. Şirketler birçok alanda tek bir satış üzerinden yüklü miktarlar alamadığı için hizmetlerini abonelik üzerinden satarak yan gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu durum internet hizmetleri için bir yere kadar kabul edilebiliyor ancak BMW tarafından geliştirilen “CONNECTED DRIVE” hizmeti, genel olarak tepki çekiyordu. Çünkü BMW belirli ülkelerde bazı otomobil modelleri için ısıtmalı koltuk aboneliği satmaya başlamıştı. Satın alınan aracın içerisinde hali hazırda yer alan koltuk ısıtmayı kullanmak için kişilerin abonelik satın alması gerekiyordu. Sadece ön koltuk için istenen aylık ücret 18 dolar seviyesinde yer alıyordu. Yıllık abonelik için 180 dolar, hali hazırda araçta olan ısıtma sisteminin kullanım hakkını kalıcı olarak satın almak ise tam 415 dolar seviyesinde bulunuyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durum elbette hiç sevilmedi ve firma aylar sonra doğru yolu görerek bu sistemi sona erdirdiğini duyurdu. Bu konuda bugün gündeme gelen ise dediğimiz gibi elektrikli araç devi Tesla oldu. Tesla’nın araçları için geliştirdiği beta yazılımları inceleyen bir kullanıcı, firmanın ısıtmalı ön koltukları ve aynı zamanda ısıtmalı silecekleri kullanıcılara abonelik altında sunmak istediğine yönelik işaretler buldu.

Bu durum henüz resmi olarak doğrulanmadı ancak sürecin sadece yeni satılacak araçlara özel olacağı düşünülüyor. Satın alınan araçlarda hali hazırda bulunan donanımların kullanımı için kişilerden ekstra para alınması hiç hoş karşılanmıyor, bu konuda Tesla’nın da çok tepki çekmesi bekleniyor. Bazı kaynaklar firmanın bu adımı araçlarının fiyatlarını düşürmek adına düşündüğünü belirtiyor ancak bu mantık çoğu kişi tarafından çok mantıklı bulunmuyor.

Tesla gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı