reklamı kapat

POPÜLER

Tesla LOG Tasarım

Türkiye’deki aylık Tesla “Premium Connectivity” ücreti belli oldu

 - Güncelleme: 21 Kasım 2023 08:47

Türkiye’deki aylık Tesla “Premium Connectivity” ücreti belli oldu. Türkiye’deki Model Y sahiplerini ilgilendiren bu ücreti herkes ödemek zorunda değil.

Turkcell ile yapılan anlaşma kapsamında araçlardaki SIM temelli bağlantı üzerinden sunulan “Premium Connectivity” için Türkiye’deki Tesla Model Y sahiplerinin ödemesi gereken aylık ücret, 21 Kasım 2023 itibarıyla 130 TL olarak açıklandı. Aylık 130 TL birçok sürücüyü memnun etti çünkü daha yüksek ücretlerin çıkacağı düşünülüyordu. Türkiye’deki Model Y sahiplerine şimdiye kadar ücretsiz sunulan Premium Connectivity, isteğe bağlı durumda ve kullanılırsa tarayıcı bazlı internet erişimi, araç güncelleme, karaoke, video izleme, canlı trafik verileri, harita için uydu görüntüsü ve müzik aktarımı gibi ekstra imkanlar getiriyor. Bu imkanların birçoğu istenirse sürücünün telefonu üzerinden kurulan WiFi bağlantısıyla da elde edilebiliyor ancak yerleşik sistem daha iyi bir deneyim sunuyor. Şirket Model Y sahiplerine “Standart Connectivity” özelinde sadece navigasyon sunuyor, birçok sürücünün sadece onunla yetineceği ve diğer işler için aracıyla telefonundaki interneti paylaşacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla bundan önce abonelik konusunda gündeme gelmişti. Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda BMW belirli ülkelerde bazı otomobil modelleri için ısıtmalı koltuk aboneliği satmaya başlamıştı. Satın alınan aracın içerisinde hali hazırda yer alan koltuk ısıtmayı kullanmak için kişilerin abonelik satın alması gerekiyordu.

Sadece ön koltuk için istenen aylık ücret 18 dolar seviyesinde yer alıyordu. Yıllık abonelik için 180 dolar, hali hazırda araçta olan ısıtma sisteminin kullanım hakkını kalıcı olarak satın almak ise tam 415 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Bu durum elbette hiç sevilmedi ve firma aylar sonra doğru yolu görerek bu sistemi sona erdirdiğini duyurdu. Bu konuda dün gündeme gelen ise Tesla olmuştu.

Tesla’nın araçları için geliştirdiği beta yazılımları inceleyen bir kullanıcı, firmanın ısıtmalı ön koltukları ve aynı zamanda ısıtmalı silecekleri kullanıcılara abonelik altında sunmak istediğine yönelik işaretler buldu.

Bu durum henüz resmi olarak doğrulanmadı ancak sürecin sadece yeni satılacak araçlara özel olacağı düşünülüyor. Satın alınan araçlarda hali hazırda bulunan donanımların kullanımı için kişilerden ekstra para alınması hiç hoş karşılanmıyor, bu konuda Tesla’nın da çok tepki çekmesi bekleniyor.

Tesla gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli