reklamı kapat

POPÜLER

Sam Altman ve Greg Brockman

Sam Altman ve Greg Brockman Microsoft’a katıldı

 - Güncelleme: 20 Kasım 2023 11:30

OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovulduktan sonra Greg Brockman ile beraber Microsoft’a katıldı. Bunu Satya Nadella duyurdu.

Kaçıranlar için OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi. Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi. Süreç hakkında Sam Altman ilk aşamada şunları söylemişti:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biraz önce bir paylaşım yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella ise, büyük bir duyuru gerçekleştirerek Sam Altman ve Greg Brockman’ın Microsoft çatısı altına girdiğini duyurdu: “OpenAI ile olan ortaklığımız devam edecek. Emmett Shear (Bugün yeni CEO yapıldı) ile OpenAI’a liderlik edecek yeni ekibi tanımayı ve onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Sam Altman ve Greg Brockman’ın ise meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlayacağız.

Bu konuda “Görev devam ediyor” diyen Altman’a Nadella ekstra olarak şunları yazdı: “Sam, inovasyon için yeni bir seviye belirleyecek bu yeni grubun CEO’su olarak bize katılacağın için çok heyecanlıyım. GitHub, Mojang Studios ve LinkedIn de dahil olmak üzere, Microsoft bünyesinde bağımsız kimlikler ve kültürler oluşturmaları için girişimcilere nasıl alan sağlanacağı konusunda yıllar içinde çok şey öğrendik ve senin de aynısını yapmanı dört gözle bekliyorum.”

OpenAI’ın kurucu ortağı ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanı Greg Brockman ise yaşanan durumlar nedeniyle geçtiğimiz günlerde şirketten istifa etmişti. Aslında Brockman istese OpenAI’da kalabilecekti ancak yaşanan durumu kabul etmedi. Bu konuda Brockman şunları yazmıştı: “Sam ve ben yönetim kurulunun aldığı karar karşısında şok olduk ve çok üzüldük. Öncelikle OpenAI’da birlikte çalıştığımız tüm inanılmaz insanlara, müşterilerimize, yatırımcılarımıza ve bize ulaşan herkese teşekkür etmek istiyoruz. Biz de hala tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.”

Sam Altman gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu