reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI krizi: “Sam Altman gidince onlarca çalışan istifa etti”

OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovulduktan sonra büyük bir kriz yaşanıyor. Altman gidince onlarca çalışan istifa etmiş.

Kaçıranlar için OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi. Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi. Süreç hakkında Sam Altman ilk aşamada şunları söylemişti:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün öğrendiğimiz üzere hafta sonu yapılan görüşmeler sonrasında Sam Altman için OpenAI kapısı tamamen kapandı. Paylaşımlara göre OpenAI’ın kâr amacı gütmeyen yönetim kurulu Twitch platformunun eski CEO’su Emmett Shear‘i Sam Altman’ın yerini alacak CEO olarak seçti. İşte bunun üstüne yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Aktarıldığı kadarıyla Altman’ın OpenAI’a dönmeyeceği kesinleşince çok sayıda çalışan istifa etmiş ve çok daha fazla istifanın da yolda olduğu aktarılıyor.

Bu durum elbette OpenAI ve müşterileri için oldukça kötü görünüyor, şirketteki kriz ortamı kolay kolay ortadan kaldırılamayacak izlenimi oluşturuyor. Bu istifalar nedeniyle sunulan yapay zeka hizmetlerinde / sistemlerinde sorunlar yaşanıp yaşanmayacağını zaman gösterecek. Ancak bu durumlar nedeniyle şirketin çok sayıda projesi ileriye atılacak.

OpenAI’dan istifa eden çalışanların hemen hepsi kısa sürede iş bulacak seviyede insanlar. Hatta şimdiden bu konuda çok ilginç paylaşımlar gelmeye başladı. Örneğin Nvidia’da çalışan kıdemli yapay zeka bilimcisi Jim Fan, X üzerinde şu paylaşımı yaptı: “Nvidia’nın böyle soğuk bir kış gecesinde sizin için (OpenAI çalışanlarına) fırından yeni çıkmış sıcak GPU’ları var.”

OpenAI, Sam Altman ve Emmett Shear gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu