reklamı kapat

POPÜLER

Greg Brockman LOG Tasarım

Sam Altman kovulunca OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman da istifa etti

Dün gece çok ilginç bir gelişme oldu ve OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovuldu. Bunun üstüne kurucu ortak Greg Brockman istifa etti.

OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi. Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi. Süreç hakkında Sam Altman kendisi ise şunları söyledi:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun üstüne elbette büyük gelişmeler oldu. Örneğin şirketin kurucu ortağı ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanı Greg Brockman, yaşanan durum nedeniyle istifa etti. Aslında Brockman istese OpenAI’da kalabilecekti ancak yaşanan durumu kabul etmedi. Bu konuda Brockman şunları yazdı: “Sam ve ben yönetim kurulunun aldığı karar karşısında şok olduk ve çok üzüldük. Öncelikle OpenAI’da birlikte çalıştığımız tüm inanılmaz insanlara, müşterilerimize, yatırımcılarımıza ve bize ulaşan herkese teşekkür etmek istiyoruz. Biz de hala tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.”

Brockman tarafından yapılan paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla şirketin kurucu ortağı Ilya Sutskever, Sam Altman’ı cuma günü öğlen saatlerinde bir toplantıya davet etti ve bu toplantıya Brockman hariç tüm yönetim kurulu katıldı. Altman kovulduğunu ve OpenAI’ın bunu “çok yakında” açıklayacağını o toplantıda öğrendi.

Altman’ın kovulmasının ardından yapılan toplantı sırasında çalışanlar Sutskever’e CEO’nun görevden alınmasının bir “darbe” mi yoksa “hasmane Devralma*” mi olduğunu sordular. İddialara göre yönetim kurulu OpenAI teknolojilerinin büyük güvenlik endişeleri çözülmeden çok hızlı bir şekilde ticarileştirdiği için Altman’ı görevden almayı uygun gördü. Şirketteki kâr amacı güden ve gütmeyen taraftarlar arasında iddiaya göre bir anlaşmazlık söz konusu ve bu bağlamda OpenAI’dan ayrılan başka isimleri de olacağı düşünülüyor.

*Hasmane Devralma (Hostile Takeover) bir teşebbüsün diğer bir teşebbüsün hisselerini ele geçirmesinin bir yolu olan bu tür devralmalarda devralan teşebbüs, hedef teşebbüsün yöneticilerinin haberi veya rızası olmaksızın, ortaklarının bir bölümüyle anlaşarak veya borsadan hisse senedi toplayarak söz konusu teşebbüse kısmen veya tamamen sahip olmaktadır.

Sam Altman ve Greg Brockman gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER