reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

Kilit çalışanlardan ortak mesaj: “OpenAI, çalışanları olmadan bir hiçtir”

 - Güncelleme: 20 Kasım 2023 16:46

OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovulduktan sonra Greg Brockman ile beraber Microsoft’a katıldı. Bunun üstüne ortak bir paylaşım yapıldı.

Aralarında Mira Murati‘nin de olduğu çok sayıda OpenAI çalışanı bugün X (Twitter) hesapları üzerinden aşağıdaki paylaşımda görebileceğiniz üzere, “OpenAI, çalışanları olmadan bir hiçtir” mesajını paylaştı. Bu mesajı atan kişilerden kaçının OpenAI’dan ayrılıp Sam Altman ve Greg Brockman sonrasında Microsoft’a geçeceği henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak yaşanan durumu kabul etmeyen çok sayıda çalışan bulunuyor ve bugün birçok çalışanın istifa ettiği de biliniyor. Büyük bir kriz içinde bulunan şirketi tahmin edebileceğiniz üzere çok hoş zamanlar beklemiyor ve yaşananlar nedeniyle OpenAI’ın yakın zaman içerisinde düşük bir fiyatla bir teknoloji devine satılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi.

Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi.

Süreç hakkında Sam Altman ilk aşamada şunları söylemişti:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

Geçtiğimiz saatlerde bir paylaşım yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella ise, büyük bir duyuru gerçekleştirerek Sam Altman ve Greg Brockman’ın Microsoft çatısı altına girdiğini duyurdu:

“OpenAI ile olan ortaklığımız devam edecek. Emmett Shear (Bugün yeni CEO yapıldı) ile OpenAI’a liderlik edecek yeni ekibi tanımayı ve onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Sam Altman ve Greg Brockman’ın ise meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlayacağız.

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu