reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI CEO Sam Altman LOG Tasarım

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’ın CEO’su Sam Altman kovuldu

 - Güncelleme: 18 Kasım 2023 01:25

Biraz önce çok ilginç bir gelişme oldu ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman kovuldu.

OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin yönetim kurulu tarafından büyük bir adım atılarak görevinden alındı. Baş teknoloji sorumlusu Mira Murati OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olarak atandı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denildi. Aynı zamanda, “Bir sonraki CEO’nun belirlenmesi için arama süreci devam etmektedir. Bu geçiş sürecinin bir parçası olarak Greg Brockman yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecektir.” açıklaması da geçildi. Altman, kısa süre önce düzenlenen şirketin ilk geliştirici etkinliğinde birçok yeni özelliği bizzat sunum yaparak tanıtmış ve Microsoft’un ortak etkinliğine de katılmıştı. Süreç hakkında Sam Altman şunları söyledi:OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım biraz da dünya için olmuştur. Bu kadar yetenekli insanlarla çalışmak harikaydı. Sırada ne olduğu hakkında daha sonra bilgi vereceğim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl sadece 28 milyon dolar gelir elde eden OpenAI, artık eski şirket CEO’su Sam Altman tarafından geçtiğimiz ay çalışanlara verilen bilgiye göre bu yılı yaklaşık 1,3 milyar dolar gelir ile kapatacak.

Aylık 100 milyon dolar gelir elde etmeye başladığı aktarılan firmanın, 2023’ü tam olarak ne kadar net kâr ile kapatacağı ya da kâr edip edemeyeceği ise henüz tam olarak bilinmiyor. Sadece geliştirdiği ChatGPT sistemini işler tutmak adına her gün 700 bin dolar harcadığı (Sunucu masrafı) iddia edilen OpenAI, bu yüzden üretken yapay zekadan para kazanmak adına önemli sistemler / ticari paketler geliştiriyor.

Sam Altman gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER