reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI CEO Sam Altman TIME

Sam Altman’ın OpenAI’dan kovulması hakkında yeni açıklamalar yapıldı

Sam Altman’ın OpenAI’dan kovulması hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar direkt olarak Helen Toner’dan geldi.

2023’ün sonunda çok ilginç bir gelişme oldu ve CEO Sam Altman ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan kovuldu. Daha sonra yaşanan oldukça ilginç gelişmelerin ardından geriye dönen Sam Altman, gerçekleştirilen bağımsız bir inceleme sonrasında tekrardan yönetim kuruluna da dahil edilmişti. Yönetim kurulu başkanı Bret Taylor bir basın açıklamasında, hukuk firması WilmerHale’in yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlarla görüştüğünü ve Sam Altman ile kurucu ortak Greg Brockman’ın OpenAI için doğru liderler olduğu sonucuna vardıklarını belirtti. İncelemeye göre iki ismin daha önce kovulması doğru bir adım değildi ve 30 binden fazla belge incelendikten sonra Altman’ın attığı adımların görevden alınmasını gerektirmediği tespit edildi. Bu gelişmeye ek olarak şirketin yönetim kuruluna Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski CEO’su Sue Desmond-Hellmann, Sony’nin eski hukuk yöneticilerinden Nicole Seligman ve Instacart’ın CEO’su Fidji Simo da dahil edildi. Bu konuyu bugün tekrardan gündeme getiren ise eski OpenAI yönetim kurulu üyesi Helen Toner oldu. Verdikleri karar hakkında konuşan Toner, gördükleri sonrasında Altman’a olan güvenlerini ciddi şekilde kaybettiklerini aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Helen Toner yönetim kurulunun Altman’a olan güvenini kaybetmesinin nedenlerinin birisinin, Altman’ın OpenAI Startup Fund’ın sahibi olduğunu kendilerine söylememesi olduğunu aktardı. Toner bir diğer nedenin ise, Altman’ın şirketin güvenlik süreçleri hakkında birçok kez yanlış bilgi paylaşması olduğunu söylüyor. Toner, kendisini kızdıran bir araştırma makalesi yayınladıktan sonra CEO tarafından kişisel olarak hedef alındığını da söylüyor, burada çok ilginç bir detay da paylaşıyor. Helen’e göre OpenAI yönetim kurulu ChatGPT’nin pazara sunulacağından tam olarak haberdar değilmiş. Toner bu konuda, “ChatGPT Kasım 2022’de çıktığında, yönetim kurulu önceden bilgilendirilmedi. Biz ChatGPT’nin çıktığını Twitter’dan öğrendik.” açıklamasını yapıyor.

Sam Altman ve Open AI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER