reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI CEO Sam Altman TIME

Sam Altman, OpenAI yönetim kuruluna yeniden katıldı

 - Güncelleme: 09 Mart 2024 10:00

Teknoloji dünyasının son yıllardaki en önemli isimlerinden birisi olan Sam Altman, OpenAI yönetim kuruluna yeniden katıldı.

2023’ün sonunda çok ilginç bir gelişme olmuş ve CEO Sam Altman ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan kovuldu. Daha sonra yaşanan oldukça ilginç gelişmelerin ardından geriye dönen Sam Altman, gerçekleştirilen bağımsız bir inceleme sonrasında tekrardan yönetim kuruluna da katıldı. Yönetim kurulu başkanı Bret Taylor bir basın açıklamasında, hukuk firması WilmerHale’in yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlarla görüştüğünü ve Sam Altman ile kurucu ortak Greg Brockman’ın OpenAI için doğru liderler olduğu sonucuna vardıklarını belirtti. İncelemeye göre iki ismin daha önce kovulması doğru bir adım değildi ve 30 binden fazla belge incelendikten sonra Altman’ın attığı adımların görevden alınmasını gerektirmediği tespit edildi. Bu gelişmeye ek olarak şirketin yönetim kuruluna Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski CEO’su Sue Desmond-Hellmann, Sony’nin eski hukuk yöneticilerinden Nicole Seligman ve Instacart’ın CEO’su Fidji Simo da dahil edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce sürpriz bir gelişme olmuş ve Elon Musk ilk yatırımcılarından olduğu OpenAI ile şirket CEO’su Sam Altman’a dav açmıştı. Peki bu dava nereden çıktı? Elon Musk ilk aşamada kâr amacı gütmeme amacıyla kurulan OpenAI’ın, daha sonra odak değiştirerek insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonu yerine kar peşinde koşar hale gelmesinin orijinal sözleşme anlaşmalarını ihlal ettiğini düşünüyor. Bunu daha önce de sık sık dile getiren ve esas amaca “ihanet” olarak gördüğü ticari dönüşümü açık olarak eleştiren Musk, OpenAI’ın ilk yatırımcıları arasında yer alıyor. Bu davayı para kazanmak değil OpenAI’ı orijinal amacına döndürmek için açan Musk, OpenAI şirketinin tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğini de düşünüyordu.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlik kapsamında konuşan Elon Musk, OpenAI şirketinin yapay zeka konusunda tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğinden endişe ettiğini belirtmişti. Musk bu konuda, OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever’in neden “Sam ile savaşacak kadar güçlü hissettiğini” bilmek istediğini söyledi ve ekledi: “Bu kulağa ciddi bir şeymiş gibi geliyor. Önemsiz olduğunu düşünmüyorum. Ve keşfettikleri tehlikeli bir yapay zeka unsuru olduğu konusunda oldukça endişeliyim.

Elon Musk bu açıklamayı yapmıştı çünkü bu konuda önemli bir haber çıkmıştı. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, OpenAI’ın potansiyel olarak korkutucu bir yapay zeka atılımı yaptığını iddia ediyordu. Kaynağa göre birkaç şirket çalışanı OpenAI’ın son olaylar sonrasında değiştirilen önceki yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Bu mektupta şirketin yapay zeka alanında korkutucu bir keşif yaptığı ve bunun potansiyel riskleri konusunda bir uyarı yer alıyordu. Aktarıldığı kadarıyla OpenAI’ın şirket içinde Q* (Q-Star olarak isimlendiriliyor) adlı bir projesi bulunuyor ve tam olarak burada genel yapay zekanın kapısını açacak bir seviyeye ulaşıldığı iddia ediliyor.

Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ), bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu elbette korkutucu görünüyor. Sam Altman’ı Q* üzerinden kovduğu söylenen eski OpenAI yönetim kurulu, yayınladıkları yazıda Altman’a artık güvenmediklerini çünkü kendilerine dürüst olunmadığını (Yüksek ihtimalle YGZ seviyesine ulaşıldığı ya da yaklaşıldığı kendilerine söylenmedi / gizlendi) belirtmişti.

Sam Altman gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu