reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

NSA’in eski başkanı OpenAI yönetim kuruluna katıldı

ChatGPT’yi geliştiren dünyanın en önemli yapay zeka şirketi OpenAI, yönetim kuruluna NSA’in eski başkanının da katıldığını duyurdu.

OpenAI yönetim kurulunda artık ABD Ordusu’ndan emekli bir general ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski başkanlarından olan Paul M. Nakasone da yer alıyor. Bu konuda OpenAI’dan yapılan açıklamada, “OpenAI Yönetim Kurulu’na katılan Paul M. Nakasone, siber güvenlik alanındaki uzmanlığıyla geliştirdiğimiz sistemleri giderek daha sofistike hale gelen kötü aktörlerden koruyarak misyonumuzu yerine getirmemize yardımcı olacak.” denildi. Gelişme hakkında OpenAI CEO’su Sam Altman ise, “Paul Nakasone’un OpenAI yönetim kuruluna katılması birçok nedenden ötürü heyecan verici. Bir sonraki aşamaya geçerken onun getireceği güvenlik uzmanlığı kritik öneme sahip.” dedi. Geçtiğimiz hafta OpenAI ile Google DeepMind’ın mevcut ve eski birkaç çalışanı, gelişmiş yapay zekanın tehlikeleri ve yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışan şirketlerin denetim eksikliği konusunda uyarılarda bulunan bir açık mektup paylaşmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Bizler, öncü yapay zeka şirketlerinin mevcut / eski çalışanlarıyız ve yapay zeka teknolojisinin insanlığa eşi benzeri görülmemiş faydalar sağlama potansiyeline inanıyoruz. Aynı zamanda bu teknolojilerin yarattığı ciddi risklerin de farkındayız. Bu riskler, mevcut eşitsizliklerin daha da derinleşmesinden, manipülasyon ve yanlış bilgilendirmeye, otonom yapay zeka sistemlerinin kontrolünü kaybetmesine ve potansiyel olarak insan neslinin tükenmesine kadar uzanıyor.

Hükümetler ve yapay zeka uzmanları gibi, yapay zeka şirketlerinin kendileri de bu riskleri kabul ediyorlar. Biz bu risklerin bilim camiası, politikacılar ve hükümetler tarafından azaltılabileceğini umuyoruz.” ifadesinin yer aldığı mektupta, yapay zeka şirketlerinin denetimlerden kaçınmak için büyük finansal güce sahip olduğu aktarıldı. Yapay zeka şirketlerinin koruyucu önlemler ve risk seviyeleri hakkında bilgi paylaşmaktan kaçındığını ve kaçınacağını belirten çalışanlar, yapay zekanın oluşturduğu ve oluşturacağı risklere karşı çok daha ciddi adımlar atılmasını talep ediyor.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli