reklamı kapat

POPÜLER

Kemal Geçer SpaceX Starlink LOG Tasarım

Tesla Türkiye’den istifa eden Kemal Geçer, Starlink Türkiye genel müdürü oldu

 - Güncelleme: 21 Kasım 2023 15:55

Tesla Türkiye’den istifa eden Kemal Geçer, ortaya çıktığı kadarıyla uzaydan internet sunan Starlink şirketinin Türkiye genel müdürü oldu.
Emre Özpeynirci, özellikle Tesla Türkiye ile beraber öne çıkan ve tanınır hale gelen Kemal Geçer ile yaptığı görüşme sonrasında, “Hakkımda yapılan gönderildi yorumlarına üzüldüm çünkü gerçek değil ben istifa ettim” açıklamasını paylaşmıştı. Kemal Geçer bu görüşmede aynı zamanda “Türkiye’de otomotiv sektörünü 2024’te zor bir yıl bekliyor. Tesla’nın işi eğer gerekli yatırımları yapmazsa zor. Hep birlikte göreceğiz. Ama ben üstüme düşen görevi yapıp, söz verdiğim gibi tüm araçları sahiplerine zamanında teslim ettim. 2 yıllık görevimi zirvede bıraktım” demişti. Son aşamada Kemal Geçer’in yerine yeni bir genel müdür atanmayacağı ve Tesla Türkiye’nin Avrupa merkezli olarak yönetileceği iddia edilmiş, Geçer’in kariyerine Starlink Türkiye genel müdürü olarak devam edeceği iddia edilmişti. Kemal Geçer bugün yine gündemde çünkü LinkedIn üzerinden beğenerek doğruladığı buradaki haber üzerinden netleştiği üzere, bundan sonra Starlink şirketinin Türkiye genel müdürü olarak görev yapacak. Eğer bilmiyorsanız Starlink’in arkasında Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay firması SpaceX yer alıyor. Starlink üzerinden dünyanın birçok noktasına direkt olarak uzaydan internet sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Starlink’in Türkiye macerası maalesef halen beklemede yer alıyor. Sistemin Türkiye’deki durumu hakkında en son Dr. Ömer Fatih Sayan şu açıklamayı yapmıştı: “Düşük Yörünge Uyduları üzerinden hizmet sunumuna yönelik istişare toplantımız; kamu kurumlarımız ve bağlı şirketleri ile özel sektör temsilcilerimizin katılımıyla devam ediyor. Starlink’in ülkemizde de faaliyette bulunma talebine yönelik gerekli regülasyon sürecini, sektörümüzün tüm aktörleri ile değerlendiriyoruz.

Türkiye’nin güvenlik, ticari, teknik ve mali konudaki hassasiyetlerini ortaya koyacak, yetkilendirme süreciyle ilgili gereksinimleri belirleyeceğiz. Yürüdüğümüz her yolda yerli-milli çıkarlarımızı her şeyin üzerinde tutuyoruz.

Ülkemizin geleceği ve ilerlemesi için bizim çizeceğimiz bir yol haritasına eşlik etmek isteyen, destek olmak isteyen herkesle el ele verip çalışacağız. Süreç sonucunda çıkaracağımız yetkilendirmeyle ilgili gereksinimlere uyan firmaları da ülkemize davet etmekten memnuniyet duyacağız.

Bununla birlikte düşük yörünge uydu sistemleri üzerine çalışmalar yapan TÜRKSAT, Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi yerli firmalarımızı sonuna kadar destekleyecek ve bu firmalarımızın dünya çapınca bir etkiye sahip olması için yanlarında olacağız. Ülkemizin haberleşme geleceği için istişare toplantımıza katılan tüm sektör temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Kemal Geçer gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER