reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple iMessage LOG Tasarım

Apple, iMessage’ı Android’e getiren uygulamayı engelledi

Geçtiğimiz günlerde iMessage altyapısını Android’e getiren yeni bir uygulama daha çıkmıştı. Apple bunu aktarıldığı kadarıyla engelledi.

iMessage altyapısını Android’e dünyasına dahil eden en yeni uygulama Beeper Mini olmuştu. Beeper Mini, Apple ID ile oturum açmaya veya iMessage’ı bir sunucuda çalıştırmaya gerek kalmadan iMessage’ı Android’e getiren bir uygulama ve deneyenlerin aktardığı kadarıyla gerçekten çalışıyordu. Uygulamanın yedi günlük deneme süreci sonrasında aylık 2 dolarlık bir kullanım ücreti bulunuyordu, Beeper Mini hakkında resmi olarak yapılan açıklama ise şöyle karşımıza çıkmıştı: “Beeper Mini, iPhone kullanan arkadaşlarınızla sohbet etmek için tasarlanmış tam özellikli bir sohbet uygulaması. iPhone arkadaşlarınız size mesaj gönderdiğinde mesaj balonu mavi renkte görünür. Beeper Mini, sohbetlerinizi uçtan uca şifrelemeyle korur. Apple kimliği gerekmez.” İşte bu uygulama artık çalışmıyor çünkü Apple tam olarak nasıl olduğu bilinmiyor olsa da Beeper Mini’yi engellemiş durumda. Bu konuda şirket yetkilisi, “Tüm veriler Apple’ın Beeper Mini’nin tersine mühendislik ile çalışan altyapısını engellediğini gösteriyor.” dedi. Uygulamanın çözüm için neler yapacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor.

Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor.

Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyordu ancak Apple buna kulak asmıyordu. Geçtiğimiz ay ise tüm baskıların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin etkisiyle Apple geri adım attı ve 2024 yılında resmi olarak RCS standardını benimseyeceklerini duyurdu. 

Bu konuda en son Nothing şirketi bir adım atmıştı ancak daha sonra bulunan güvenlik riskleri, ücretsiz olarak yayınlanan Android uygulamasının kısa sürede ölmesine neden oldu.

iMessage yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER