reklamı kapat

POPÜLER

Nothing Phone (2) LOG Tasarım

Nothing Phone (2) için firmanın kendi iMessage uygulaması çıktı

 - Güncelleme: 18 Kasım 2023 20:36

Nothing Phone (2) için firmanın kendi geliştirdiği iMessage uygulaması bugün itibarıyla kullanıma sunuldu.

Güncelleme: Şirket uygulamayı ortaya çıkan güvenlik riskleri sonrasında kaldırdı: “Nothing Chats beta sürümünü Play Store’dan kaldırdık ve bazı hataları (Güvenlik riski denilemedi!) düzeltmek için Sunbird ile birlikte çalışıyoruz. Gecikme için özür dileriz!”

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor. Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sıkıntıları gören isimlerden birisi olan Nothing şirketi, geçtiğimiz hafta Türkiye’de de satılan Nothing Phone (2) akıllı telefon modeli için “Nothing Chats” isimli bir mesajlaşma uygulaması hazırladığını duyurmuştu. Sunbird ile ortaklaşa hazırlanan bu uygulama, mesajları mavi balonlu hale getiriyor yani Phone (2) modeline iMessage temelli mesajlaşma ekliyor. Bu tarz bir çözümü resmi olarak sunan ilk firma olan Nothing, uygulamayı bugün itibarıyla ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde aktif etti.

Beta olarak burada yer alan uygulama için şu açıklama geçiliyor: “Duvarlara değil pencerelere inanıyoruz. Mesajlaşma hizmetleri telefon kullanıcılarını bölüyorsa, biz de bu engelleri yıkmak istiyoruz. Nothing Chats, Sunbird ortaklığıyla geliştirilen ve diğer kullanıcılara mavi baloncuklar aracılığıyla mesaj göndermenize olanak tanıyan bir uygulamadır. Şu anda Beta aşamasındayız, bu da daha fazla özellik ve iyileştirmenin yolda olacağı anlamına geliyor.” 

Uygulamanın çıkışıyla beraber ciddi güvenlik riskleri de ortaya döküldü, iki şirketin aktarımlarda oldukça güvensiz HTTP kullandığı bulundu. Bu arada Apple kısa süre önce RCS konusunda 2024 için bir geri adım attı. O konudaki detayları burada görebilirsiniz.

Nothing Phone (2) adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER