reklamı kapat

POPÜLER

Nothing Phone (2) LOG Tasarım

Nothing Phone (2) için firmanın kendi iMessage uygulaması geliyor

Bugün gerçekten ilginç bir gelişmenin haberi verildi. Buna göre Nothing Phone (2) için firmanın kendi iMessage uygulaması geliyor.

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor. Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyor. Ancak Apple bundan vazgeçmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sıkıntıları gören isimlerden birisi olan Nothing şirketi, Türkiye’de de satılan Nothing Phone (2) akıllı telefon modeli için “Nothing Chats” isimli bir mesajlaşma uygulaması hazırladı. Sunbird ile ortaklaşa hazırlanan bu uygulama, mesajları mavi balonlu hale getirecek yani Phone (2) modeline iMessage temelli mesajlaşma getirecek. Bu tarz bir çözümü resmi olarak sunan ilk firma olan Nothing, uygulamayı 17 Kasım tarihinde birçok farklı ülkede aktif edecek.

Bu konuda geçtiğimiz hafta bir adım atan Google, Avrupa merkezli büyük operatörler Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica ve Orange‘ı arkasına alarak Avrupa Komisyonu’na önemli bir talepte bulundu. Bu kapsamda Apple’ın iMessage servisinin kapılarını açması isteniyor, böylelikle de kişilerin WhatsApp ya da Google Messages uygulamalarıyla iMessage uygulaması arasında mesaj gönderip alabilmesi isteniyor.

Apple’ın ekosistemi korumak adına karşı çıktığı bu durumun değişmesi uzun zaman isteniyor, bu sürecin 2024’ün şubat ayında netlik kazanması bekleniyor. Eğer Google’ın istediği karar Avrupa merkezli olarak çıkarsa Apple, RCS altyapısına geçmek zorunda kalacak ve bunu küresel olarak devreye alacaktır.

Nothing Phone (2) adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER