reklamı kapat

POPÜLER

Apple DMA LOG Tasarım

Apple, iMessage özelinde AB kurallarına dahil olmayacak gibi görünüyor

Dünyanın en değerli teknoloji firmalarından Apple, iMessage özelinde Avrupa Birliği kurallarına dahil olmayacak gibi görünüyor.

Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı diğer uygulamalara açık değil, yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor. Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyordu ancak Apple buna kulak asmıyordu. Geçtiğimiz ay ise tüm baskıların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin etkisiyle Apple geri adım attı ve 2024 yılında resmi olarak RCS standardını benimseyeceklerini duyurdu. Bugün ise AB’den beklenmedik bir haber geldi.

Bloomberg’in haberine göre AB tarafından yapılan incelemelerde, servisin iş dünyasında yeni kurallara tabi olmayı gerektirecek kadar popüler olmadığı sonucuna varıldı. Bu henüz geçici bir sonuç ancak nihai karar da bu yönde olursa, Apple’ın iMessage’ı WhatsApp ya da Messenger gibi diğer platformlar ile ortak çalışabilir hale getirmesine gerek kalmayacak.

Özet olarak işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmadığı için mevzuatın dışında kalacak gibi görünen servis, iPhone kullanıcıları arasında da özellikle ABD çok popüler durumda. Avrupa’da birçok iPhone kullanıcısı WhatsApp ya da Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor.

iMessage yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER