reklamı kapat

POPÜLER

robot

En ilginç robotlardan ANYmal, artık daha da yetenekli

ETH Zurich tarafından geliştirilen ve sektördeki en ilginç robotlardan olan ANYmal, artık daha da yetenekli bir seçenek.

ETH Zurich tarafından geliştirilen ANYmal, başta görünüş itibariyle Boston Dynamics’in Spot’unu akıllara getiriyordu. Dört bacaklı seçenek daha sonra tekerlekler üzerinde yol almaya başladı. Robotun en son ise 3’ü 1 arada olarak geçen son versiyonu görücüye çıkarılmıştı. ETH Zurich’ten çıkan şirket Swiss-Mile tarafından hazırlanan robot, sadece tekerlek üstünde hareket etmiyor, istenirse bu tekerlekleri birer bacak ve kol gibi de kullanılabiliyor. Çok iyi denge sistemleri taşıyan model, bu sayede iki teker üzerinde ayağa kalkabiliyor ve hareket edebiliyor. Bu konuda birçok benzerini sınıfta bırakan robotun, bünyesinde çok sayıda sensör, LiDAR ve GPS birimleri yer alıyor. ANYmal robotu şimdi gündeme getiren ise paylaşılan sayfadaki yeni video ve bu videonun merkezinde yer alan “öğrenme altyapısı” oldu. Buna göre robot artık verilen temel bilgiler üzerinden “deneye yanıla” belirli görevlerin altından kalkmayı kendi başına öğrenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin paylaşılan son videoda robotun QR kodlarıyla işaretlenen kutuyu belirlenen bir yere koymayı kendi başına öğrendiği belirtiliyor, robot burada birçok insan gibi kutuyu sakince bırakmayıp fırlatmayı tercih etmesiyle hem şaşırtıyor hem de güldürüyor. Kapıları açmayı ve açık tutmayı da tekerlekli kollarıyla beraber sorunsuz olarak öğrenerek yerine getirebilen robot, bu “merak odaklı öğrenme” adı verilen yeni altyapı ile gelecek için büyük bir zaman kazancı ortaya koyuyor.

Ticari amaçlar doğrultusunda birçok planın merkezinde yer alan robot, Swiss-Mile tarafından önümüzdeki yıllarda ticari olarak satışa sunulabilir. Teknoloji harikasının fiyatı henüz belli değil ancak model açık olarak sadece şirketlere hitap ediyor. Bu tarz gelecek gösterimlerinin evlerimize girmesi için önümüzde daha çok ama çok uzun bir süre bulunuyor.

ANYmal yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli