reklamı kapat

POPÜLER

Robot köpek ANYmal

Performansıyla şaşırtan gelişmiş robot köpek [Video]

Geliştirdiği robot köpek modeliyle genelde Boston Dynamics gündeme geliyor. Ancak bu konuda çalışan başka firmalar da bulunuyor.

Advertisement

Bahsettiğimiz bu robot, ETH Zurich Robotic Systems Lab destekli ANYbotics firmasından geliyor. ANYmal adı verilen bu robot, temel olarak Boston Dynamics’in Spot robotlarını akıllara getiriyor. Bu açıdan robot köpek dediğimiz ANYmal, en az Spot ailesindeki modeller kadar iyi çalışıyor. Otonom olarak hareket edebilen bu dört ayaklı robot, tek başına dengesini kurabiliyor ve sorunsuz şekilde merdiven inip çıkabiliyor. Kısa süre önce Kuzey Denizi’nde yer alan dünyanın en büyük deniz platformlarından birisinde görev alan robot, gerçek iş sahasında sunduklarıyla kendisini ispatlamış durumda. Bu robotun geliştirme amacı belirlenen bölgede düzenli olarak incelemeler yapmak. Bunu yukarıdaki videoda gözler önüne seren robot, günlük rutin inceleme / kontrol işlerini rahatlıkla üzerine alabiliyor. Bu incelemeleri bünyesinde yer alan gelişmiş kamera birimleriyle yapan robot, ihtiyaca göre özelleştirilebiliyor. Dar alanda rahatlıkla hareket edebilen ANYmal , su geçirmiyor ve yerleşik pilini otomatik olarak şarj edebiliyor. Lazer üzerinden ortam haritası çıkarabilen robot, birçok farklı ticari alanda rahatlıkla kullanılabilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek ANYmal alanın en iyilerinden

Genelde insanların her gün tekrarlamaktan sıkıldığı ancak hayati önem arz eden işler için çok güzel duran robot, ticari olarak kullanıma hazır yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.