reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs sürecine dahil olan robot köpek Spot çok etkileyici bir teknoloji harikası

Koronavirüs savaşına sürpriz yardımcı: Robot köpek “Spot”

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, koronavirüs sürecinde görev yapmaya başladı. Ama nasıl?

Boston Dynamics, biliyorsunuz çok ama çok uzun yıllardır Spot ile sık sık gündeme geliyor. Robot köpek Spot geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ticari müşterilere gitmeye başlayan bir robot konumunda yer alıyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. En son ABD’de polis kuvvetleri tarafından dahi test edilen robot, ciddi ciddi koronavirüs ile mücadele de kullanılıyor. Aktarıldığı kadarıyla robot şu an ABD Massachusetts’de yer alan Brigham & Kadın Hastanesi’nde aktif olarak görev yapıyor. Üzerine bir iPad takılan robot, bu sayede koronavirüs için çok önemli bir uzaktan kontrol aracı halini alıyor. Bu sayede hastanedeki doktorlar ya da diğer sağlık görevlileri, Covid-19 olduğundan şüphelenen hastalar ile kendilerini riske atmadan iletişim kurabiliyor. Bunun için mikrofon ve hoparlör ile de donatılan robot, basit bir kontrolcü ile yönetilebiliyor ve bu da onu herkes tarafından yönetilebilir hale getiriyor. Bu arada Boston Dynamics bu altyapıyı diğer robot firmalarına da açıyor. Bu da çok güzel bir hamle olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs sürecine dahil olan robot köpek Spot çok etkileyici bir teknoloji harikası

Bir ara Google’ın sahibi olduğu, şimdi ise SoftBank’ın sahibi olduğu Boston Dynamics, insansı robotu Atlas üzerinde de çalışıyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor. Artık birçok insandan daha iyi hareket kabiliyetine sahip olan robot, ilerleyen süreçte askeri ve polis birlikleri içerisine dahil olabilir deniyor. Ancak Atlas’ın testleri halen aktif olarak sürüyor ve ticari çıkışın çok uzakta olduğu aktarılıyor.

İlgili Video