reklamı kapat

POPÜLER

Robot polis köpeği Spot

Spot ile robot polis köpeği dönemi kapıda [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, güvenlik sürecinde de görev alacak gibi görünüyor. Robot polis köpeği geliyor.

Boston Dynamics, zaman zaman Spot ile gündeme geliyor. Biliyorsunuz Spot satın alan ticari müşterilere gitmeye başlayan bir robot konumunda yer alıyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran model, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. İşte burada sunulan imkanlar, polis kuvvetlerinin de ilgisini çekmiş durumda. Çünkü gelen bilgilere göre Massachusetts Polisi uzun zamandır Spot’u aktif olarak sadada test ediyor. Yani bir robot polis köpeği olarak kullanılan Spot’un, şimdilik tehlikeli durumları inceleme amacıyla görev yaptığı aktarılıyor. Yüksek hareket kabiliyeti ve uzaktan kontrol sistemleri robotu bu konuda çok güçlü kılıyor. Bünyesinde herhangi bir silah sistemi taşımayan (Bunun yasaklandığı aktarılıyor) robot, bomba imha gibi durumlarda da görev yapabilecek gibi görünüyor. Otonom olarak görev yapma özelliği de bulunan robot polis köpeği, görünüşe bakılırsa gelecek için aktif olarak hazırlanıyor. Robotu kullanımda gösteren videoyu (10:22’den itibaren gösteriliyor) yukarıda izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot polis köpeği Spot sonrasında insansı robot Atlas da güvenlik sürecine dahil olabilir

Boston Dynamics, biliyorsunuz uzun yıllardır insansı robot Atlas üzerinde de çalışıyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor. Artık birçok insandan daha iyi hareket kabiliyetine sahip olan robot, dediğimiz gibi ilerleyen süreçte askeri ve polis birlikleri içerisine dahil olabilir.

İlgili Video