reklamı kapat

POPÜLER

Robot köpek Spot Adam Savage

Robot köpek Spot için Adam Savage imzalı ilginç araç [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, Adam Savage tarafından hazırlanan ilginç bir ulaşım aracı ile gündemde.

Boston Dynamics, uzun yıllardır Spot ile sık sık gündeme geliyor. Biliyorsunuz robot köpek Spot artık ticari müşterilere gitmeye başlayan bir model konumunda yer alıyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. En son duyduğumuz kadarıyla ABD’de polis kuvvetleri tarafından dahi test edilen robot, Mythbuster programı ve Tested YouTube kanalı üstünden tanıyacağınız Adam Savage‘ın elinde bir Çekçek’i çekmek için kullanıldı. Bilmeyenler için Çekçek, uzakdoğu ülkelerinde kullanılan ve normalde bir insan tarafından çekilen iki tekerlekli taşıma aracı. Burada şov amacıyla insan yerine Spot’u kullanan Savage, gerçekten işleyen bir ulaşım aracı kurmuş gibi görünüyor. Spot’un üstüne çıkıp bir at gibi kullanamadığı için farklı bir yol uygulayan Savage, bunda başarılı olmuş gibi görünüyor. Bu proje, aslında bir gelecek gösterimi de olabilir. Gerçekten gelecekte bu tarz kullanımlar gerçek hayatın bir parçası haline gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Spot çok etkileyici. Ancak esas merak edilen model Atlas

Boston Dynamics, uzun yıllardır insansı robotu Atlas üzerinde de çalışıyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor. Artık birçok insandan daha iyi hareket kabiliyetine sahip olan robot, ilerleyen süreçte askeri ve polis birlikleri içerisine dahil olabilir deniyor. Ancak Atlas’ın testleri halen aktif olarak sürüyor ve ticari çıkışın çok uzakta olduğu aktarılıyor.