reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics robot köpek spot chatgpt

Robot köpek Spot, ChatGPT ile konuşabilen bir tur rehberi haline getirildi [Video]

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile gerçek anlamda konuşmaya başladı.

Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics tarafından çok uzun zamandır geliştirilen robot köpek Spot, üretken yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT üzerinden konuşabilen bir tur rehberi haline getirildi. Bunun için sayfada izleyebileceğiniz videoyu paylaşan firma, hazırlanan prototip özelinde yaptığı açıklamada, “Gelişmiş dil modellerinin robotik uygulamalarına bir örnek oluşturmak adına ChatGPT ile entegre edilen Spot merkezli bir robot tur rehberi oluşturduk” dedi. Kendisine sorulan soruları algılayabilen ve belirlenen sınırlar çerçevesinde cevaplar verebilen robot, konumlandırıldığı alanı eğlenceli bir şekilde tanıtmak ve gezdirmek adına iyi bir iş ortaya koyuyor, gelecek için gerçekten ilginç potansiyel kullanım senaryoları ortaya koyuyor. Spot, Boston Dynamics’in ticari olarak sattığı bir robot konumunda bulunuyor.

Spot bundan önce New York Polis Departmanı tarafından işe alınmasıyla ses getirmişti. Departman hatırlamak adına satın aldıkları Spot’ları “Digidog” adı altında sadece “tehlikeli durumlarda” kullanılmak istiyor. Geçtiğimiz aylarda NYPD bu amaç için iki farklı robotu 750 bin dolara satın alacak ve bunları sadece rehine ve diğer kritik durumlarda kullanacak denilmişti.

Departman şefi belirli amaçlar için robot kullanımı özelinde, “Robotlardan korkamayız. Bazı insanlar buna karşı çıktığı için daha önce geri adım attık ama ben böyle çalışmıyorum. Ben şehir için neyin en iyi olduğuna bakarak hareket ediyorum.” açıklamasını yapmıştı.

Spot, Türkiye’de de bazı şirketler tarafından test edildi ve hatta bazı yerlerde aktif olarak kullanıma alındı. Bu konuda en çok ses getiren firmalardan birisi Türkiye’nin ekonomik açıdan en büyük firmalarından Tüpraş olmuştu. Firma Türkiye’deki bir tesisinde Spot ile testler gerçekleştirmişti. O konudaki detaylara ve videoya buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Spot yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri