reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics

Boston Dynamics: “Spot sadece dans etmek için yapılmadı”

Boston Dynamics, yayınladığı gülümseten yeni videosu ile “Spot sadece dans etmek için yapılmadı” mesajı verdi.

Advertisement

Artık bir Hyundai şirketi olan Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, firma tarafından geçtiğimiz yıl birçok farklı dans videosuyla sık sık gündeme getirildi. Ancak bu bir yanlış anlaşılmaya neden olmuş gibi görünüyor. Çünkü firmadan bugün “No Time to Dance” isimli yukarıda izleyebileceğiniz video geldi. Bu videoda robotun sadece dans etmek için üretilmediği, sanayi tesislerinde / fabrikalarda aktif olarak görev alabileceği hatırlatıldı. Buna rağmen videonun sonunda bir dans bölümü eklemekten kendisini alıkoyamayan şirket, bilmeyenler için uzun zamandır Spot’un ticari olarak satışını yapıyor. Hatta bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de de şu an azımsanmayacak kadar Spot bulunuyor.

Boston Dynamics imzalı Spot bundan önce Tüpraş merkezli bir deneme ile gündeme gelmişti. Şirket, tesisleri içerisine Spot ile denemeler yapmış ve bu konuda şunları aktarmıştı: “Robotik teknolojilere yönelik yol haritamız kapsamında, üretim sahalarında dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Robotik teknolojilerin Türkiye’de üretim sahalarındaki öncü uygulayıcılarından biri olmayı hedefliyoruz.”  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamada “Petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında, metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde ve rafineri sahalarındaki riskli iş alanlarında Boston Dynamics’in uzaktan kumanda edilebilen akıllı dört bacaklı robotu Spot ile üretim sahalarında test uygulamalarına başladık.” denilmişti

Boston Dynamics imzalı spor yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca