reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Spot Robot

Dünyanın en gelişmiş robot modellerinden Spot için büyük açıklama

Boston Dynamics, robot köpek “Spot” ile sık sık gündeme geliyor. İşte firma bu robotu için daha önce de duyumları gelen büyük bir açıklama yaptı.

Boston Dynamics, robotların dünyasında gelinen son noktayı sık sık yayımladığı videolar ile gözler önüne seriyor. İşte burada en meşhur robotlardan olan Spot, firmanın açıklamasına göre satışa çıkmaya hazır. Daha önce de bu konuda bir açıklama yapan firma, artık çıkışın zamanını da paylaşıyor. Söylendiği kadarıyla Spot, bir aksilik olmazsa yıl sonundan önce kesin olarak ticari olarak müşteriler karşısına çıkıyor. Robotu birçok alanda (Paket taşıma, inceleme vb. gibi) aktif olarak test ettiklerini belirten firma, Spot’un çıkışına ciddi olarak hazır gibi görünüyor. Bu da robot dünyası ve Boston Dynamics için gerçekten büyük önem arz ediyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. Ön kısmında çevresini üç boyutlu olarak gören bir kamera sistemi barındıran teknoloji harikası, altyapısı sayesinde bir iş sahalarında dahi rahatlıkla yol alabiliyor. Merdivenlerden hiçbir sorun yaşamadan inebilen ya da çıkabilen robotun, tasarım ve teknik açıdan son noktada olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics Spot gibi robot modelleriyle geleceği yaşatıyor

Burada Spot’a ek olarak insansı robot modeli Atlas da büyük ilgi uyandırıyor. Atlas artık engellerden bir insan gibi geçebiliyor, kendi dengesini hiç olmadığı kadar iyi kurabiliyor ve ters takla dahi atabiliyor. Alanda gerçekten rakipsiz durumda yer alan Boston Dynamics, robotlarını ticari alana sokarak geleceğin en karlı firmalarından birisi olma yolunda önemli bir adım atıyor gibi duruyor. Bilim kurgu filmlerindeki gelecek için çok az kalmış durumda.

İlgili Video

Birden fazla spot bir araya gelirse