reklamı kapat

POPÜLER

robot spot boston dynamics

Boston Dynamics’den robot köpeği Spot için şaşırtan video [İzle]

Boston Dynamics, dün akşam saatlerinde Atlas için harika bir video yayımlamıştı. Şirket şimdi ise “Spot” robot modeline özel bir paylaşım yaptı.

Boston Dynamics, robotların dünyasına geldiği son noktayı göstermeye devam ediyor. Atlas için yayımladığı video ile ağzımızı açık bırakan firma, bu sefer Spot için yaptığı paylaşımla karşımızda bulunuyor. Dün de üzerinden geçtiğimiz Spot, uzun süredir geliştirme aşamasında bulunuyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, yukarıdaki yeni videoda da görebileceğiniz üzere oldukça sessiz çalışıyor. Hareket kabiliyeti oldukça yüksek olan robot, ön kısmında çevresini üç boyutlu olarak gören bir kamera sistemi barındırıyor. Otonom olarak hareket etme kabiliyeti bulunan Spot, işte bu altyapı sayesinde bir iş sahasında dahi rahatlıkla yol alabiliyor. Merdivenlerden hiçbir sorun yaşamadan inebilen ya da çıkabilen Spot, Atlas gibi alanın en gelişmişleri arasında başı çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics Spot gibi robot modelleriyle neyi hedefliyor?

Atlas ile Spot’a ek olarak WildCat, Big Dog, Petman ve Cheetah gibi üst düzey robotların altına imzasını atan Boston Dynamics, bunları şimdilik askeri amaçlar için geliştirmiyor. Bu konuda herhangi bir askeri kurum ile işbirliği yapmadığı bilinen firma, sürece ticari olarak bakıyor. Robotlarını iş hayatına sokmayı planlayan firma, bu planı da 2019’da hayat geçirmek istiyor.