reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

iPhone kullanıcılarına müjde; reklam aramalarına “dur” diyecek özellik yolda

Telefon sahiplerinin canını fazlasıyla sıkan reklam aramalarına beklenen çözüm iPhone cephesinden gelecek gibi görünüyor. Apple tarafından alınan patent yeni bir özelliği müjdeliyor.

Telefonlarımıza gelen reklam aramaları veya mesajları alınan tüm önemlere rağmen kullanıcıları bunaltmaya devam ediyor. Yasal düzenlemeler ve arayan numaraları engellemek kalıcı bir çözüm sunamadı. Bu alandaki yeni çalışma akıllı telefon üreticilerinden geliyor.

Engadget‘in haberine göre Apple‘ın patentini aldığı yeni teknoloji geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Patentin detaylarına baktığımızda bahsi geçen teknolojilerin spam ve reklam aramaları engellemeye yönelik olduğu görülüyor. Gerekli çalışmaların yapılmasının ardından iPhone modelleri gelen aramanın gerçek bir kişiden mi geldiğini yoksa reklam amaçlı mı olduğunu belirleyebilecek. Bunun için ağ ve server bilgilerini çözümleyecek bir sistem kurulmuş olacak. Bu doğrultuda ya arama kullanıcıya iletilmeyecek ya da gelen aramanın reklam içerikli olduğuna dair bir ön uyarı yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aslına bakarsanız bu alanda çalışma yapan ilk teknoloji firması Apple değil. Geçtiğimiz günlerde Google da benzer bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Google Assistant‘ın reklam aramalarını ayıklayabileceği bir gelecekten bahsedilmişti. Öte yandan Apple pek çok alanda patent alıyor fakat bu patentlerin tamamını kullanmadığı da oluyor. Fakat benzer bir teknoloji üzerinde Google’ın çalışması, reklam aramalarının kanayan bir yara olması bu teknolojinin büyük ihtimalle gerçeğe dönüştürüleceğini düşünmemize neden oluyor.

İlginizi çekebilir

Apple’dan ilginç iPhone Xs Max reklamı