reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 12

Apple’dan herkesin canını sıkan spam mesaj ve çağrılara iOS 12 darbesi

Teknoloji devi Apple‘ın WWDC 2018’de tanıtılan yeni işletim sistemi iOS 12, kullanıcıları memnun edecek bir imkanı beraberinde getiriyor. Sahnede gösterilmeyen bu özellik, spam mesaj ve çağrılara odaklanıyor.

Türkiye‘de olduğu gibi dünyada da büyük bir spam mesaj ve çağrı sorunu bulunuyor. Numaralarımızı diğer şirketlerden satın alan ya da başka şekilde ele geçiren firmalar, herkesi istenmeyen reklam içeriklerine boğuyor. İşte bu soruna karşı iOS 12 ile yeni bir dönem başlıyor. Geliştirici sayfasında açıklandığı üzere Apple, yeni işletim sistemiyle istenmeyen mesaj ve çağrıların “spam” olarak bildirilmesine imkan tanıyan uygulama eklentilerinin önünü açıyor. “İstenmeyen İletişim” olarak geçen bu özellik, üçüncü parti uygulamalar üzerinden çalışıyor ve kişilerin ayarlar içerisinden aktif etmesini gerektiriyor. Aktif edildikten sonra kişilerin numaraları ve mesajları yerleşik telefon ve mesajlar uygulamaları üzerinden “spam” olarak işaretleyebileceği ve engelleyebileceği (Blok) açıklanıyor. Spam işaretleme için numara ya da mesajın üzerinde sola kaydırma yapılması ve açılan kısımdan “Rapor et” seçeneğine basılması yeterli oluyor. Burada spam olarak işaretlenen içerikler için ayrıntılı açıklama da girilebiliyor. Ayrıca engellenen içerikler özel bir listeden kolaylıkla yönetilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve iOS 12

Gerçekten önemli yenilikleri beraberinde getiren yeni işletim sistemi, şu an geliştirici hesaplarıyla test edilebiliyor. Deneyenlerin özellikle performans konusunda beğendiği işletim sistemi, iPhone X için gerçekten çok kullanışlı yenilikler getiriyor.

İlgili Video

Samsung’un şirket için hazırladığı tepki çeken reklam