reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 12

İşte Apple’ın göstermediği gizli kalmış “iOS 12” özellikleri

Teknoloji devi Apple‘ın dün akşam düzenlenen etkinlikte tanıttığı iOS 12, birçok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Ancak şirketin iOS 12 için sahnede anlatmadığı bazı gizli kalmış yenilikler / özellikler de bulunuyor

Etkinlik kapsamında tanıtılan yeniliklerine aşağıda ulaşabileceğiniz iOS 12, şu an geliştirici hesaplarıyla elde edilebiliyor. Deneyenlerin özellikle performans konusunda çok beğendiği işletim sistemi, şirketin sunumda öne çıkartmadığı yeniliklere de sahip. Baktığımız zaman ilk olarak Face ID için gerçekten önemli bir yenilik karşımıza çıkıyor. Yeni sürüm ile kişiler artık iPhone X’a birden fazla yüz kaydedebiliyor. Daha önce olmayan bu destek, görünüşünü ciddi olarak değiştirenler için konulmuş. Ancak başka bir yüzün de sorunsuz şekilde eklenebildiği belirtiliyor. Bir diğer yenilik ise iPhone X uygulama değiştirme ekranında karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artık bir uygulamayı kapatmak için üzerine basılı tutulması gerekmiyor. Uygulama üzerinde yukarı kaydırma kapatmak için yeterli oluyor. iPad’e iPhone X benzeri kaydırma hareketleri getiren sürüm, destek verildiği zaman üçüncü parti uygulamalarda kayıtlı parolaları direkt olarak Safari’ye girebiliyor. iOS ile Mac arasında parola paylaşımı da gelen yenilikler arasında yer alırken, işletim sistemi artık kişileri güçlü parola seçme konusunda uyarıyor. Siri’nin genel olarak çok daha akıllı hale geldiği iOS 12, gelişmiş RAW fotoğraf desteğini de beraberinde getiriyor. Bu arada cihaza USB güvenliği de dahil ediliyor. Burada detaylarını verdiğimiz GrayKey cihazlara karşı eklenen bu özellik, yerleşik olarak kapalı geliyor. Herkese açılması tavsiye edilen özellik, cihazın kiliti bir saatten uzun süre açılmazsa USB erişimini kesiyor. Böylece harici donanımlar ile yapılabilecek hack olayları önleniyor.

Apple iOS 12

iOS 12 hatırı sayılır yenilikler getiriyor

Bir diğer yenilik Siri tarafından karşımıza çıkıyor. Sadece Amerika’da aktif olarak bu yenilik, kişilere yeni ses seçenekleri getiriyor. Cihazda geçirilen zamanı göstermek için hazırlanan Screen Time özelliğinin eklentisini de hazırladığı görülen Apple, iOS 12’ye bir “otomatik güncelleme” özelliği de koymuş. Bu açıldığı zaman işletim sistemi olarak otomatik olarak güncelleniyor. Kontrol Merkezi’nden QR kod taranmasına imkan tanıyan sistem, yeni duvar kağıtlarını da beraberinde getiriyor. Siri önerilerini kilit ekranında karşımıza çıkartabilen işletim sistemi, pil ayarlarında yeni grafikler getiriyor.

İlgili Video

iPhone X için yeni reklam