reklamı kapat

POPÜLER

iOS 12
iOS 12
iOS 12
iOS 12
iOS 12

iOS 12 hakkında her şey

Apple uzun zamandır teknoloji dünyasını meşgul eden iOS 12 işletim sistemini tanıttı.

Apple fanları tarafından merakla beklenen iOS 12, sunduğu yeniliklerle kullanıcılara yepyeni deneyimler kazandırıyor. Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın yıldızı olan iOS 12, performans iyileştirmelerinin haricinde sunduğu yeniliklerle de dikkat çekiyor. İşletim sistemi, performansa odaklanan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. 2013’ten bugüne kadar tüm iOS cihazlarına iOS 12 yüklenebiliyor. iOS 12, uygulamaların çok daha hızlı açılmasına imkan tanıyor. iOS 12, iPhone ve iPad’de günlük işleri daha hızlı ve duyarlı hale getiriyor.

Daha Hızlı ve Daha Duyarlı

İşletim sistemi tüm sistemde performans iyileştirmeleri sunuyor. Kamera yüzde 70’e kadar daha hızlı açılıyor, klavye yüzde 50’ye kadar daha hızlı görüntüleniyor ve yazı yazarken daha fazla duyarlılık sunuyor. Sistemde birçok şey aynı anda çalışırken bile uygulamalar iki kata kadar daha hızlı açılıyor. iOS 12, 2013’te sunulan iPhone 5s’ten şimdiye kadarki en gelişmiş iPhone olan iPhone X’a kadar çok sayıda aygıta yönelik olması sayesinde, daha önceki tüm sürümlere göre daha fazla aygıtta performans iyileştirmeleri sunuyor.

Apple, AR platformu için Measure adını verdiği ölçüm uygulamasını da görücüye çıkardı. Kullanıcılar kameralarını ve Measure uygulamasını kullanarak ölçüm gerçekleştirebiliyor. Uygulama, dikdörtgenler gibi bazı nesneleri de algılayabiliyor. Apple’ın USDZ olarak adlandırılan yeni bir dosya biçimi oluşturmak için Pixar ile birlikte çalıştığı ifade ediliyor. Birden fazla uygulamayla çalışan USDZ, Adobe, Autodesk ve Sketchfab gibi şirketlerin uygulamalarına destek veriyor. USDZ, internet sayfalarında da uyumlu şekilde çalışıyor. Örneğin internet sayfasında gördüğünüz bir gitarı kameraya taşıyarak gerçek dünyada görmeniz mümkün. ARKit 2 sayesinde geliştirilmiş yüz izleme, gerçekçi render’lar, 3D nesne algılama gibi özellikler geliyor.

iOS 12 ile birlikte fotoğraf uygulamasına da yenilikler geliyor

Yepyeni Sizin İçin sekmesi, Anılar ve iCloud Paylaşılan Albümler’i birleştirerek favori anları tek bir yerde topluyor. Yeni paylaşım önerileri özelliği fotoğrafları arkadaşlarla paylaşmayı kolaylaştırıyor ve fotoğrafları gönderdiğiniz arkadaşınıza, aynı gezi veya etkinlikte çektikleri fotoğraf ve videoları sizinle paylaşması öneriliyor. Arama önerileri en uygun Etkinlik, Kişi, Yer, Grup ve Kategorilerin yanı sıra son aramaları da gösteriyor ve yeni arama işlevleri kullanıcıların birden fazla arama terimini birleştirerek tam aradıkları fotoğrafları bulmalarına olanak veriyor.

Rahatsız Etme Özelliği, Bildirimler

iOS 12’de yerleşik olarak bulunan yeni araçlar, kullanıcıların iOS cihazlarında geçirdikleri süreyi görmelerine ve kontrol altına almalarına yardımcı oluyor. Rahatsız Etme özelliğinin yeni modları belirtilen zaman, yer veya eylemle otomatik olarak sona eriyor ve Yatma Zamanı sırasında Rahatsız Etme özelliği sabah uyanana kadar ekran ışığını kısıp kilit ekranındaki bildirimleri gizleyerek kullanıcıların daha iyi uyumasına yardımcı oluyor.

iOS 12, kesintileri azaltmak için kullanıcılara bildirimlerin iletilme biçimini yönetmelerini sağlayan daha fazla seçenek sunuyor. Kullanıcılar bildirimlerin sessiz bir şekilde iletilmesini veya tamamen kapatılmasını tercih edebiliyor. Gruplanmış bildirimler birden fazla bildirimi bir arada görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Çok daha akıllı Siri

Siri’ye bundan böyle kısayollar eklenebiliyor. Siri Önerileri kilit ekranına eklenebiliyor. Her gün bir uygulamada aynı şeyi yapmanız durumunda Siri, kahve siparişi vermek gibi bir eylem önerebiliyor. iOS 12, Siri için geliştirilen ve Shortcuts adı verilen Kısayollar uygulamasıyla geliyor.  Bir toplantıya geç kalmanız durumunda Siri, başka bir kişiye metin göndermeniz için bir seçenek sunuyor. Sesli Notlar uygulamasının da baştan aşağı yenilendiği dile getiriliyor. Sesli Notlar uygulaması aynı zamanda iPad’e de geliyor.

İşletim sisteminde iPhone ve iPad kullanıcılarının zamanlarını nasıl geçirdikleriyle ilgili bir dizi araç yer alıyor. Kullanıcılar bundan böyle uygulamaların kullanımlarıyla ilgili bilgilere ulaşabiliyor ve bu uygulamaları belli bir saat aralığında kullanabiliyor. Örneğin bir kullanıcı Instagram uygulamasını bir saat boyunca kullanmak istediğinde bu süre dolduğunda uygulama kapanıyor.

Dört yeni animoji’nin yer aldığı iOS 12’de dil algılama özelliği de bulunuyor. İşletim sisteminin en dikkat çekici özelliklerinden biri de Memoji. Memoji sayesinde kullanıcılar kendi emojilerini yaratabiliyor. Farklı deri tonları, saç stilleri, göz tiplerinin yer aldığı Memoji’nin kullanıcılara eğlenceli dakikalar yaşatacağını söyleyelim. Memoji’de Snapchat tarzı filtreler yer alıyor. Kullanıcılar diledikleri filtreleri seçerek iletişimi çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Grup FaceTime

İletişim kurma ve önemli anları paylaşma biçimimizi değiştiren FaceTime, şimdi de Group FaceTime ile aynı anda birden fazla insanla online sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Katılımcılar dilenen zamanda eklenebiliyor, etkin olmaya devam eden sohbetlere daha sonra katılabiliyor, bir iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli olarak katılmayı tercih edebiliyor, hatta Apple Watch’tan sesli FaceTime’ı kullanarak grup aramalarına katılabiliyorlar.

Siri Kısayolları

Siri Kısayolları, herhangi bir uygulamanın Siri’yle çalışabilmesini sağlayarak işleri halletmenin yeni ve çok daha hızlı bir yolunu sunuyor. Siri, akıllı özellikleri sayesinde sabah kahve siparişi vermek ya da öğleden sonra bir egzersiz başlatmak gibi, doğru zamanda doğru eylemleri önerebiliyor. Kullanıcılar belirli bir görevi başlatmak için basit bir sesli komut oluşturarak Kısayolları özelleştirebiliyor veya yeni Kısayollar uygulamasını indirip farklı uygulamalardan bir dizi eylemi tek bir dokunuş veya kişiselleştirilmiş sesli komutla gerçekleştirilecek şekilde programlayabiliyorlar. Geliştiriciler de Kısayol API’larını kullanarak bu yeni özellikten kolayca yararlanabiliyor.

iOS 12 nasıl yüklenir?

iOS 12’nin geliştirici ön sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinden iOS Geliştirici Programı üyeleri tarafından indirilebiliyor. iOS kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ayın ilerleyen günlerinde beta.apple.comadresinden erişebilecek.

iOS 12 hangi cihazlara destek veriyor?

iOS 12, bu sonbaharda iPhone 5s ve daha yeni iPhone modelleri, tüm iPad Air ve iPad Pro modelleri, iPad (5. nesil), iPad (6. nesil) iPad mini 2 ve daha yeni iPad modelleri ve iPod touch (6. nesil) için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.