reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14

iOS 14’ün büyük imkanların önünü açacak hareket algılama özelliği

Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14 için sunumda gizli kalmış önemli özellikler gelmeye devam ediyor

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, söylendiği kadarıyla hareket algılama konusundan gelişmiş bir altyapı taşıyor. Sistemin komple vücut hareketleri yanında el hareketlerini de algılayabildiği gelen bilgiler arasında. El hareketleri sayesinde kişilerin iPhone’ları ekrana dokunmanda kontrol edebileceği bir dönem kapıda olabilir denirken, vücut hareketlerini algılama özelliği ise özellikle spor uygulamaları için çok faydalı görünüyor. Uygulamaların kişileri kamera üzerinden yönlendirebileceği ve hareketleri doğru yapmalarına yardımcı olabileceği aktarılıyor. Burada hayal gücüne kalmış binlerce farklı olanağa imkan tanıyacak gibi duran altyapı, iOS 14 yanında macOS Big Sur tarafından da destekleniyor deniyor. Bu imkanların hali hazırda arka kameralar üzerinde AR için sunulduğu, ancak yeni dönemde ön kameranını da sürece dahil olacağı aktarılıyor ve geniş bir yapay zeka desteği kullanılıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemiyle ilginç bir özellik daha geliyor

İşletim sisteminde bir “Ses Tanıma” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde iPhone’lar sürekli ortam dinlemesi yapıyor ve belirli sesleri duyduğu zaman bildirim verebiliyor. Apple’ın burada siren, kedi, köpek, alarm, otomobil kornası, su, bebek ağlaması ve kapı çalması gibi birçok farklı ses için özel belirlemem seçenekleri koyduğu görülüyor. Bu telefonlarda bir “Erişebilirlik” özelliği olarak görev yapıyor ve özellikle işitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Ancak bu özelliğin kulaklık ile oyun oynarken ya da müzik dinlerken bulundukları ortamda olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin de hoşuna gideceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın