reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 ve iPadOS 14 Google

iOS 14’ün önemli gizlilik koruma özelliğine Facebook tepki gösterdi

Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14, taşıdığı önemli gizlilik koruma özelliği üzerinden Facebook tarafını üzmüş durumda.

Advertisement

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, biliyorsunuz güvenlik konusunda çıtayı oldukça yükseltiyor. Yeni sürümün bu konudaki bir özelliği de kullanıcıların özelleştirilmiş reklamlar için verilerinin toplanmasını engellemeye yönelik. İşte bu özellik Facebook tarafını hiç memnun etmemiş. Biliyorsunuz Facebook’un ana gelir kaynağı reklamlar. Firma burada spesifik olarak da kişiye özel reklamlar üzerinden ciddi paralar kazanıyor. Birçok diğer firma gibi kişilerin beğenilerini takip eden ve ona göre reklam gösteren Facebook, bunu iOS 14 ile yapamayacak gibi görünüyor. İşte bu yüzden de firma iOS 14 ile geçilen gizlilik altyapısının belirli kalemlerdeki reklam gelirlerini yüzde 50 oranında düşüreceğini aktarıyor. Elbette Apple’ın Facebook istiyor diye bu süreçte geri atma gibi bir planı bulunmuyor. Apple’ın bu altyapıyı zorunlu kıldığını aktaran sosyal medya devi Facebook, burada bir geri adım bekliyor. Ancak firmanın bu konuda destek görme ihtimali pek bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemiyle ilginç bir özellik daha geliyor

İşletim sisteminde bir “Ses Tanıma” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde iPhone’lar sürekli ortam dinlemesi yapıyor ve belirli sesleri duyduğu zaman bildirim verebiliyor. Apple’ın burada siren, kedi, köpek, alarm, otomobil kornası, su, bebek ağlaması ve kapı çalması gibi birçok farklı ses için özel belirlemem seçenekleri koyduğu görülüyor. Bu telefonlarda bir “Erişebilirlik” özelliği olarak görev yapıyor ve özellikle işitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Ancak bu özelliğin kulaklık ile oyun oynarken ya da müzik dinlerken bulundukları ortamda olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin de hoşuna gideceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın