reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14

iOS 14 tanıtıldı; işte önemli yenilikler ve destekli cihazlar

Beklendiği gibi WWDC 2020 kapsamında iOS 14 işletim sistemi tanıtıldı. İşte yeni sürüm hakkında bilinmesi gerekenler.

Teknoloji devi Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 14 ile karşımızda. iOS 13’ün temelini devam ettiren ve tasarımsal olarak alıştığımız çizgiyi sürdüren yeni sürüm, ilk olarak App Library özelliğiyle bizleri selamlıyor. Bu özellik sayesinde uygulamalar kategoriler halinde çok daha iyi şekilde organize edilebiliyor.  Yeni sürümle Widget penceresi de çok daha modern hale geliyor. Çok sevindirici şekilde Widget’ları ana ekrana ekleme desteği getiren ve bu konuda kullanıcıları çok memnun edecek gibi görünen yeni sürüm, aynı zamanda videolar özelinde resmi içinde resim desteğini de veriyor. Bu sayede kişiler video izlerken diğer uygulamaları kullanmaya devam edebiliyor.

iOS 14 ile elbette dijital asistan Siri de gelişiyor. Artık çok daha hızlı çalışan dijital asistan, uygulamaları açabiliyor ve bildirim şeklinde bilgiler karşınıza getirebiliyor. Eskiye oranla daha iyi sonuçlar sunduğu da aktarılan sürüm, genel olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Aralarında şimdilik Türkçe’nin olmadığı Translate isimli aşağıda görebileceğiniz tamamen yeni bir uygulama ile gelen yeni işletim sistemi iOS 14, bu sayede aynı dili konuşmayan kişilerin karşılıklı iletişimini çok daha kolay hale getiriyor. Yeni sürümde ayrıca yerleşik standart web tarayıcı ve e-posta uygulaması değiştirilebiliyor ve ayrıca kamera arayüzünde çözünürlük ile kare hızı ayarlanabiliyor.

Yerleşik Mesajlar uygulamasını özel alıntılı cevaplar, bahsetme ve grup özellikleriyle çok daha iyi hale getiren yeni mobil işletim sistemi, elbette Memoji konusunda da gelişiyor. Apple Maps uygulamasını da ciddi şekilde iyileştirdiklerini aktaran firma, yeni sürümde “öneriler” altyapısını da geliştiriyor. Burada birçok şirket ile çalıştıklarını aktaran Apple, artık kişilere yeni keşifler için çok daha iyi öneriler sunuyor. Apple Maps’in geçtiğimiz yıl duyurulan yeni altyapısı ve bu yıl daha da iyi halen çok detaylı harita görüntüleri halen birçok ülke ile birlikte Türkiye’yi kapsamıyor. Maps’e bisiklet sürücüleri ve elektrikli otomobil sahipleri için özel imkanlar sunan ekleyen Apple, bu konuda Google Maps‘e bir adım daha yaklaşmış gibi görünüyor.

iOS 14 üzerinden destekli otomobillerdeki Car Play altyapısına duvar kağıdı desteği ile yeni hızlı menü seçenekleri ekleyen Apple, burada daha önce müjdesi verilen büyük bir yeniliği paylaşıyor. Artık destekli araçlarda anahtarın yerini iPhone modelleri alıyor ve anahtar olmadan otomobiller kullanılabiliyor. Burada dijital anahtar sistemine ilk olarak 2021 BMW 5 modeli destek veriyor deniyor. Bu sistem sayesinde kişiler otomobillerinin dijital anahtarlarını mesaj atar gibi başkalarına da verebiliyor. Bu da gerçekten inanılmaz kullanışlı duruyor. Burada yeni nesil telefonlardaki U1 (Yakınlık belirleme konusunda çok hassas) çipten yararlanıyor. Bu teknolojiye destek verecek araçların 2021’de artacağı aktarılıyor.

iOS 14

iOS 14 ile gelen en önemli yeniliklerden birisi ise App Clip oluyor. Bu sayede adeta “ufak uygulamalar” hayatımıza giriyor. Büyük uygulama indirmeden servisler anlık olarak kullanılabiliyor. Apple Pay desteğiyle gelen altyapı, NFC desteğine de sahip ve kendi QR kod benzeri App Clip kodları geliyor. App Clip uygulamalarının 10 MB altında olacağı aktarılıyor. Çünkü Apple “bu anlık kullanılabilen uygulamaların” hızlı açılmasını istiyor. Apple bu özelliği şu şekilde tanımlıyor: “Bir App Clip, uygulama deneyiminin ihtiyaç duyulan bir anda keşfedilmesini sağlamak için tasarlanmış küçük bir parçasını oluşturuyor. Belirli bir ürün veya işletmeyle ilişkilendirilen App Clips, scooter kiralamak, kahve siparişi vermek veya parkmetre ödemesi yapmak gibi belirli bir görevi tamamlamak için saniyeler içinde yükleniyor. Bu uygulamalara, Apple tasarımı yeni bir App Clip kodu1 veya NFC etiketi ve QR kodlarını taratarak ya da Mesajlar veya Safari’de paylaşarak normal uygulamalardan beklenen tüm güvenlik ve gizlilik özellikleriyle birlikte erişmek mümkün oluyor.

Kamera kullanıldığı zaman turuncu bir ışık ile bildirim veren sürüm hakkında Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi ise şunları söylüyor: “iOS 14, Ana Ekran’a yaptığımız en büyük güncellemeyle başlayarak iPhone deneyiminin en ikonik öğelerine yepyeni birer biçim kazandırıyor.” dedi ve şöyle ekledi: “Ana Ekran’da muhteşem bir şekilde yeniden tasarlanmış araç takımları, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak düzenleyen Uygulama Arşivi ve hızla ve kolayca keşfedebileceğiniz App Clips ile iPhone daha da güçlü hale geliyor ve daha da fazla kullanım kolaylığı sunuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemine hangi telefonlar geçebilecek?

WWDC 2020′nin yıldızı yeni işletim sistemi, iOS 13 güncellemesini alan her telefonla uyumlu olacak. Buna göre işletim sistemi şu telefonlara resmi olarak yüklenebilecek;

-iPhone SE (2020)
-iPhone 11
-iPhone 11 Pro
-iPhone 11 Pro Max
-iPhone XS
-iPhone XS Max
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
-iPhone 7 ve 7 Plus
-iPhone SE (2016)
-iPhone 6s ve 6s Plus
-iPod touch (7. jenerasyon)

İşletim siteminin çıkışı ise eylül ayında olacak. Bu arada ilk beta sürümü geliştirilerin denemesi için açılmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın