reklamı kapat

POPÜLER

iPadOS 14

iPadOS 14 tanıtıldı; işte destekli cihazlar ve tüm yenilikler

Teknoloji devi Apple, iOS 14 ile iPadOS 14 sürümünü de resmi olarak tanıttı. İşte yeni sürüm hakkında bilinmesi gerekenler;

İlk olarak aşağıda detaylandırdığımız iOS 14 işletim sistemine konulan ana ekrana eklenebilen Widget desteğiyle gelen iPadOS 14, ayrıca fotoğraflar altyapısını da geliştiriyor. Tasarımı genel olarak aynı görünen sürüm, artık bağlı iPhone’dan gelen telefon bildirimlerini çok daha kullanışlı ufak bir bildirim penceresinde sunuyor. Bu özellik iPhone için de aynı şekilde tasarlanmış durumda. Arama altyapısı da çok ciddi şekilde geliştirilen ve kişilerin uygulama içerisinde dahi arama yapmasına imkan tanıyan işletim sistemi, bu açıdan sıfırdan tasarlandı deniyor. Artık arama menüsünden uygulamalar ya da dokümanlar rahatlıkla açılabiliyor. Apple Pencil için de elbette geliştirmeler getiren yeni sürüm, artık arama pencereleri ve ya da Safari’nin URL menüsü üstünde el yazısıyla arama yapılmasına imkan tanıyor. Bu çok kullanışlı görünüyor Notlar uygulamasında yapılan çizimleri otomatik olarak düzelten iPadOS 14, el yazılarını ekiden olduğundan çok daha iyi şekilde algılayabiliyor. El yazılarını düzenlenebilir metinler haline getiren işletim sistemi, iOS 14’ten aldığı aşağıdaki yenilikleriyle birlikte daha iyi bir deneyim sunuyor.

Yeni sürüm hakkında “iPadOS 14 ile iPad’in sahip olduğu farklı deneyimden yararlanarak müşterilerin üretkenliğini artırmasına, daha yaratıcı olmasına ve daha çok eğlenmesine yardımcı olacak özellikler sunmaktan heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi şöyle devam ediyor: “Yeni kompakt sistem etkileşimi tasarımları ve iPad’e özel yeni uygulama tasarımlarının yanı sıra Apple Pencil ile daha da iyi not almayı sağlayan özelliklere ve daha güçlü AR olanaklarına sahip iPadOS 14, sunduğu olağanüstü deneyimle benzersizliğini koruyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPadOS 14 önemli yenilikler taşıyor

Yeni sürüm iPad Air 2 ve daha yeni modelleri, tüm iPad Pro modelleri, iPad 5. nesil ve daha yeni modelleri, iPad mini 4 ve daha yeni modelleri için ücretsiz olarak indirilebilecek. İşletim sisteminin çıkışı eylül ayında olacak. Bu arada ilk beta sürümü geliştiricilerin denemesi için açılmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın