reklamı kapat

POPÜLER

iPadOS

iPadOS indirmeye açıldı; işte destekli iPad modelleri ve özellikler!

Apple tarafından WWDC 2019 kapsamında tanıtılan iPad’lere özel yeni işletim sistemi iPadOS, sonunda kullanıma sunuldu. İşte sunulan özellikler ve destekli modeller;

Apple’ın WWDC 2019‘da en büyük sürprizi kesinlikle iPadOS oldu. Firma iPad’lere özel yeni işletim sistemini direkt olarak şu şekilde tanıtıyor: “iOS ile aynı temeller üzerine kurulmasına rağmen iPad daima bambaşka bir deneyim yaşattı. Büyük bir Multi-Touch ekran için özel olarak tasarlanan güçlü uygulamalar. Doğal hareketlerle kullanımı kolaylaşan multitasking özellikleri. Sadece parmak ucuyla dosyaları sürükleyip bırakma rahatlığı. iPad her zaman büyüleyiciydi. Ve şimdi iPadOS ile olağanüstü bir hale geldi”  Genel olarak geçen hafta çıkan iOS 13‘ten daha çok dikkat çeken işletim sistemi, yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Sürekli olarak iOS ile limitlendiği iddia edilen iPad’lerin önü iPadOS ile açılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni sürümde en çok çoklu pencere desteği dikkat çekiyor. Artık aynı uygulama içinde çift pencere kullanılabiliyor. Bu sayede çok daha kullanışlı bir deneyim elde edilebiliyor. Üçüncü parti uygulamalarla da çalışan sistem sayesinde örneğin iki Microsoft Word dosyası aynı anda yan yana açılabiliyor. Arayüzü eskiden çok da farklı olmayan yeni işletim sistemi, bazı kaydırma temelli yeni kullanım kolaylıkları kazanıyor. iOS 13 gibi koyu arayüz modunu taşıyan işletim sistemi, iOS 13 tarafındaki kaydırma temelli klavye sistemini de getiriyor.

Dosyalar uygulaması üzerinden SD kart / HDD bağlantı desteği veren yeni işletim sistemi, Safari tarafında masaüstü düzeyinde tarayıcı deneyimi sunuyor ve bünyesinde bir indirme yöneticisi taşıyor. Büyük dokümanlar arasındaki gezinmeyi kolaylaştıran yeni sürüm, metin seçimini de çok daha efektif hale getiriyor. Kopyalama ve yapıştırma yeni kaydırma temelli hareketler getiren sistem, geri almayı da ekran üç parmak kaydırma haline getiriyor. Artık geri alma için tableti sallamak gerekmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın Pencil’ın gecikmesini 20 ms’den 9 ms’ye çeken iPadOS, kalemi genel olarak çok daha kullanışlı hale getiriyor. Klavyeyi tek elle kullanılabilecek kadar ufak hale getirme şansı veren sistem, kalem ile ekran görüntüsü almayı kenarlardan çekip kaydırmak kadar kolay hale getiriyor. Ana ekranda daha fazla bilgi veren sürüm, macOS Catalina ile Mac bilgisayarlara Sidecar özelliği harici monitör olabiliyor. Font desteği getiren sürüm, yenilenmiş fotoğraflar uygulaması ile öne çıkarken, performansı da ciddi düzeyde artırıyor. Apple’ın sürüm hakkında verdiği diğer detaylar şurada yer alıyor.

“iPad insanların çalışma ve yaratıcılıklarını ortaya koyma biçimlerini dönüştürüyor. Şimdi iPadOS ile sunduğumuz heyecan verici özellikler sayesinde iPad’in büyük ekranı ve çok yönlü yapısından daha da fazla yararlanabiliyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerine şöyle devam etti: “iPadOS, araç takımlarına yer veren yeni bir Ana Ekran, daha güçlü multitasking ve Apple Pencil’ı daha da doğal bir şekilde kullanmayı sağlayan yeni araçlar gibi heyecan verici özellikler sunuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPadOS hangi modellere geliyor?

iPadOS’a Apple’ın resmi açıklamasına göre 12.9 inç iPad Pro, 11 inç iPad Pro, 10,5 inç iPad Pro, 9,7 inç iPad Pro, iPad (7. nesil), iPad (6. nesil), iPad (5. nesil), iPad mini (5. nesil), iPad mini 4, iPad Air (3. nesil) ve iPad Air 2 sürümleri yeni sürüme geçiş yapıyor. Türkiye’de de açılan güncellemeye cihazların “Yazılım Güncelleme” bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

iPhone 11 Pro’lar için hazırlanan özel versiyonlar