reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPadOS
Apple iPadOS
Apple iPadOS
Apple iPadOS

WWDC 2019 sürprizi, işte karşınızda iPad’lere özel iPadOS

Apple, WWDC 2019 geliştiriciler konferansı kapsamında büyük bir sürpriz yaptı. iPad’lere özel olarak iOS temelli iPadOS tanıtıldı. İşte yeni dönemden detaylar;

Apple’ın WWDC 2019‘da en büyük sürprizi kesinlikle iPadOS oldu. iOS 13’den daha çok dikkat çeken işletim sistemi, yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Sürekli olarak iOS ile limitlendiği iddia edilen iPad’lerin önü iPadOS ile açılıyor. Yeni sürümde en çok çoklu pencere desteği dikkat çekiyor. Artık aynı uygulama içinde çift pencere kullanılabiliyor. Bu sayede çok daha kullanışlı bir deneyim elde edilebiliyor. Üçüncü parti uygulamalarla da çalışan sistem sayesinde örneğin iki Microsoft Word dosyası aynı anda yan yana açılabiliyor. Arayüzü eskiden çok da farklı olmayan yeni işletim sistemi, bazı kaydırma temelli yeni kullanım kolaylıkları da kazanıyor. Koyu arayüz modunu taşıyan işletim sistemi, iOS 13 tarafındaki kaydırma temelli klavye sistemini de getiriyor. Dosyalar uygulaması üzerinden SD kart / HDD bağlantı desteği veren işletim sistemi, Safari tarafında masaüstü düzeyinde tarayıcı deneyimi sunuyor ve bünyesinde bir indirme yöneticisi taşıyor. Büyük dokümanlar arasındaki gezinmeyi kolaylaştıran yeni sürüm, metin seçimini de çok daha efektif hale getiriyor. Kopyalama ve yapıştırma yeni kaydırma temelli hareketler getiren sistem, geri almayı da ekran üç parmak kaydırma haline getiriyor. Artık geri alma için tableti sallamak gerekmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın Pencil’ın gecikmesini 20 ms’den 9 ms’ye çeken iPadOS, kalemi genel olarak çok daha kullanışlı hale getiriyor. Klavyeyi tek elle kullanılabilecek kadar ufak hale getirme şansı veren sistem, kalem ile ekran görüntüsü almayı kenarlardan çekip kaydırmak kadar kolay hale getiriyor.

“iPad insanların çalışma ve yaratıcılıklarını ortaya koyma biçimlerini dönüştürüyor. Şimdi iPadOS ile sunduğumuz heyecan verici özellikler sayesinde iPad’in büyük ekranı ve çok yönlü yapısından daha da fazla yararlanabiliyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerine şöyle devam etti: “iPadOS, araç takımlarına yer veren yeni bir Ana Ekran, daha güçlü multitasking ve Apple Pencil’ı daha da doğal bir şekilde kullanmayı sağlayan yeni araçlar gibi heyecan verici özellikler sunuyor.”

Apple, iPadOS ile önemli bir adım atıyor

Peki yeni işletim sistemi hangi cihazlara geliyor? Apple’ın açıklamasına göre iPadOS, bu sonbahardan itibaren iPad Air 2 ve sonraki modeller, tüm iPad Pro modelleri, 5. nesil iPad ve sonraki modeller ve iPad mini 4 ve sonraki modeller için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil iPad Pro modelleri