reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13
Apple iOS 13

iOS 13 tanıtıldı! İşte iPhone’lar için gelen yeni özellikler

03 Haziran 2019

Teknoloji devi Apple, WWDC 2019 kapsamında uzun süredir merakla beklendiğimiz yeni mobil işletim sistemi iOS 13’ü tanıttı. İşte iOS 13 ve iPhone için getirdiği yeni özellikler.

Aylardır gündemde olan ve birçok sızıntı alan iOS 13, Apple tarafından WWDC 2019 iPad’den ayrılmış şekilde görücüye çıkartıldı. Beklentinin çok yüksek olduğu iOS 13, baktığımız zaman tasarımsal olarak iOS 12 ile genel anlamda aynı çizgide. Yeni sürümde sadece ses seviye göstergesi gibi bazı kalemlerde “tasarım güncellemesi” yapıldığı görülüyor. Tasarım tarafında en büyük değişiklik ise kesinlikle koyu arayüz modu (Dark Mode) oluyor. OLED ekranlı iPhone modelleri için çok güzel görünen bu mod, temelde arayüzün beyaz bölümlerini siyah hale getiriyor. Bu mod sayesinde telefonları ya da iPad’leri gece kullanmak hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor. Koyu arayüz aynı zamanda pil ömrüne de olumlu etki ediyor. Çünkü OLED ekranlar siyah üretimini pikselleri kapatarak yerine getiriyor. Hal böyle olunca koyu arayüz az da olsa bir avantaj sunuyor.

Apple iOS 13

Baştan sona yapılan çalışmalar ile eskiye nazaran çok daha performanslı çalışan işletim sistemi, Face ID performansını artırıyor ve artık App Store uygulamaları hem de güncellemeler daha ufak boyutlu geliyor. Uygulamaların iki kat daha hızlı açıldığı işletim sistemi, bu açıdan oldukça memnun edecek gibi görünüyor. Klavye üzerinde kaydırma temelli (SwiftKey benzeri) yazı yazma dönemini başlatan işletim sistemi, yerleşik uygulamalarda da ciddi yenilikle getiriyor. Mail tarafına geniş font desteği, Not uygulamasına ise dosyalar sunan iOS 13, Anımsatıcılar uygulamasını da çok daha gelişmiş hale sokuyor. Haritalar tarafında başta Amerika ile sınırlı olmasına rağmen ciddi yenilikler yapan firma, özel araçlar ile çok detaylı haritalandırma gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Güvenlik konusunda ciddi geliştirmeler yapan ve GPS ile kapatılmış konum temelli takibi, Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden bulmaya çalışan uygulamaların önünü kapatan firma, böylelikle gizliliği daha iyi şekilde koruduğunu belirtiyor. Buna ek olarak “Apple ile giriş” sistemini duyuran firma, böylece uygulama girişini daha güvenli hale getirdiklerini söylüyor. FaceID destekli sistemin, geliştiriciler tarafından uygulamalara eklenmesi gerekiyor. Bu sistemde e-posta girmek bile gerekmiyor. Sistem sizin yerinize özel e-posta üretiyor. Animoji altyapısını daha kişisel hale getirmek adına ciddi şekilde geliştiren iOS 13, özelleştirme konusunda çağ atlamış gibi görünüyor. Mesajlarda kullanabileceğiniz Memoji çıkartmaları da tanıtan Apple, eğlenceyi oldukça artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kamera için yeni sahne efekti getiren iOS 13 işletim sistemi, fotoğraf düzenlemeyi çok daha kolay hale getiriyor. Yeni arayüz sayesinde yeni eklenen araçların da yardımıyla fotoğraf düzenleme oldukça efektif hale geliyor. Video düzenleme altyapısını da taşıyan iOS 13, telefonda video düzenlemeyi basitleştiriyor. Makine öğrenme ve yapay zeka ile fotoğraf galerinizi ciddi şekilde organize hale getirebilen yeni sürüm, fotoğraf tarafındaki kullanım deneyimini artırıyor.

Yeni sürüm elbette dijital asistan Siri için de geliştirmeler taşıyor. Siri artık gelen mesajları AirPods üzerinden hemen okuyabiliyor ve cevap vermenize imkan tanıyor. Bu sistem SiriKit kullanan tüm uygulamalarda çalışıyor. Neural TTS sistemiyle çok daha “doğal” konuşan Siri, bu konuda gerçekten ciddi bir gelişme gösteriyor. Dinlediğiniz müziği başkasıyla paylaşmayı çok kolaylaştıran işletim sistemi, genel olarak artık çok daha kişisel hale gelmiş durumda. Ayrıca artık iPhone’lara aynı anda iki farklı AirPods bağlanabiliyor.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “iOS 13, daha hızlı bir performansın yanı sıra Fotoğraflar ve Harita uygulamalarındaki zengin güncellemeler ve Apple ile Giriş Yapma gibi gizliliği koruyan özelliklerle her gün kullandığınız uygulamalara yeni özellikler getiriyor.” dedi ve şunları ekledi: “iPhone’un sunduğu yenilikleri müşteriler bu sonbaharda deneyimleyeceği için heyecanlıyız ve Koyu Mod’da her şeyin ne kadar muhteşem göründüğünü görmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

iOS 13 hangi cihazlara gelecek?

Yeni yazılım özellikleri bu sonbaharda iPhone 6s ve daha yeni iPhone modelleri, iPad Air 2 ve daha yeni modelleri, tüm iPad Pro modelleri, iPad 5. Nesil ve daha yeni modelleri ve iPad mini 4 ve daha yeni modelleri için iPadOS ile birlikte ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

WWDC 2019'DA TANITILAN TÜM YENİLİKLER

İlginizi Çekebilir

iPhone ile çekilmiş çok iyi videolardan