reklamı kapat

POPÜLER

Apple macOS Catalina
Apple macOS Catalina
Apple macOS Catalina
Apple macOS Catalina
Apple macOS Catalina

Apple macOS Catalina tanıtıldı! İşte yeni özellikler

Apple, WWDC 2019 etkinliğini en yeni Mac işletim sistemi macOS Catalina ile tamamladı. İşte yeni işletim sisteminin öne çıkan özellikleri;

iOS 13, iPadOS, Mac Pro ve Apple Pro Display XDR monitör modeli sonrasında macOS Catalina da tanıtıldı. Mac tarafının en yeni işletim sistemi, ilk olarak artık çok eskiyen iTunes’u tarihe gömerek karşımıza ayrı Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarını çıkarıyor. Sidecar özelliğiyle iPad’leri kablosuz bir ikinci monitör haline getirebilen yeni sürüm, bu sayede Mac dünyasına Pencil desteğini de getiriyor. iPad üstünde Mac sistemlerde çizim yapılabiliyor. Sesli kontrol özelliği dikkat çeken yeni sürüm, böylelikle özellikle engelli kişiler için harika olmak üzere yepyeni bir dönemi başlatıyor. Yeni işletim sistemi “Find My Friends” ve “Find My iPhone” uygulamalarını da bir araya getiriyor. Karşımıza bunlar yerine tek bir “Find My” uygulamasını çıkaran Apple, kullanımı gerçekten daha kolay hale getiriyor. Bu uygulama iOS tarafında da aktif olarak yer alıyor. Güvenli tarafında da ciddi geliştirmeler var.

macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar. T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için cihazların çekiciliğini azaltan Etkinleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Ve yeni Find My uygulaması ile kayıp veya çalınmış bir Mac’in konumu, Mac çevrimdışı olduğunda bile diğer Apple cihazları üzerinden güvenli ve anonim bir şekilde sahibine iletilebiliyor.

İşletim sistemi, Project Catalyst sistemiyle de büyük ses getiriyor. Bu sayede geliştiriciler iPad temelli Mac uygulamaları geliştirebiliyor. Bu sayede Mac tarafındaki uygulama miktarı ciddi seviyede artacak gibi görünüyor. Bu arada Mac’teki Ekran Süresi özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara zamanlarını diledikleri gibi yönetmeleri için araçlar sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple macOS Catalina önemli bir sürüm

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” dedi ve şunları ekledi: “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler.

Yeni sürümü açıklandığı kadarıyla macOS Catalina, bu sonbahardan itibaren 2012 ortası veya daha sonra piyasaya sunulan Mac’ler için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

İlginizi Çekebilir

Apple kredi kartı