reklamı kapat

POPÜLER

macOS Catalina
macOS Catalina
macOS Catalina
macOS Catalina

macOS Catalina indirmeye sunuldu; işte destekli bilgisayarlar ve özellikleri

Apple, WWDC 2019 etkinliğinde tanıttığı yeni Mac işletim sistemini herkes için ücretsiz olarak indirmeye açtı. Merak edilen macOS Catalina çıktı.

iOS 13 ve iPadOS sonrasında WWDC 2019’un en çok beklenen ana yazılımlarından macOS Catalina indirmeye sunuldu. Mac dünyasının en yeni işletim sistemi, baktığımızda ilk olarak artık çok eskiyen iTunes’u tarihe gömerek karşımıza ayrı Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarını çıkarıyor. Birçok kişinin merakla beklediği Sidecar özelliğiyle iPad’leri kablosuz bir ikinci monitör haline getirebilen yeni sürüm, bu sayede Mac dünyasına Pencil desteğini de getiriyor. Sesli kontrol özelliği dikkat çeken yeni sürüm, böylelikle özellikle engelli kişiler için harika olmak üzere yepyeni bir dönemi başlatıyor.

Yeni işletim sistemi “Find My Friends” ve “Find My iPhone” uygulamalarını da bir araya getiriyor. Karşımıza bunlar yerine tek bir “Find My” uygulamasını çıkaran Apple, böylelikle kullanımı gerçekten daha kolay hale getiriyor. Yeni sürümde aynı zamanda Mac Catalyst özelliği de bulunuyor. Mac Catalyst sayesinde geliştiriciler, zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz iPad uygulamalarından kolayca Mac uygulamaları oluşturabiliyorlar. Bu sürümde 32-bit uygulamaların sonu geliyor. Yani Catalina artık sadece 64-bit uygulamalar kullanılabiliyor. Bu açıdan buna mutlaka dikkat edilmesi gerekirken, yeni sürümle ilk olarak iOS tarafına gelen Apple Arcade servisi de Mac dünyasına açılıyor. Buna ek olarak Ekran Süresi uygulaması da sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni sürüm güvenlik konusunda önemli yenilikler taşıyor. macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar. T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için cihazların çekiciliğini azaltan Etkinleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Ve yeni Find My uygulaması ile kayıp veya çalınmış bir Mac’in konumu, Mac çevrimdışı olduğunda bile diğer Apple cihazları üzerinden güvenli ve anonim bir şekilde sahibine iletilebiliyor.

Apple macOS Catalina önemli bir sürüm

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, yeni sürüm hakkında “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” diyor ve ekliyor: “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Catalina’ya hangi bilgisayarlar geçebiliyor?

Apple’ın yayımladığı tam liste şu şekilde karşımıza çıkıyor: MacBook (2015 başı veya daha yeni modeller), MacBook Air (2012 ortası veya daha yeni modeller), MacBook Pro (2012 ortası veya daha yeni modeller), Mac mini (2012 sonu veya daha yeni modeller), iMac (2012 sonu veya daha yeni modeller), iMac Pro (2017) ve Mac Pro (2013 sonu veya daha yeni modeller).

macOS Catalina

macOS Catalina nereden indirilebilir?

Yeni sürüme direkt olarak cihazların yazılım güncelleme bölümünden ya da buradan ulaşabilir ve cihazınız destekliyorsa ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 8 GB boyutu bulunan yeni sürüme geçmeden mutlaka Time Machine üstünden bir yedek almanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir

Apple kredi kartı