reklamı kapat

POPÜLER

Apple macOS Catalina Sidecar

iPad’leri monitör haline getiren Sidecar özelliği nasıl çalışıyor? [Video]

Apple’ın WWDC 2019 kapsamında tanıttığı macOS Catalina, bünyesinde Sidecar isimli bir özellik taşıyor. Peki bu iPad temelli özellik nasıl çalışıyor?

WWDC 2019, gerçekten çok önemli duyuruları imza attı. Bunlar arasında yer alan Mac sistemlerin yeni işletim sistemi macOS Catalina, bünyesinde yer alan Sidecar isimli özelliğiyle öne çıkıyor. Bu özellik temel olarak iPad modellerini Mac sistemler için bir harici monitör haline getiriyor. Apple’ın kendisi yeni özelliği şu şekilde açıklıyor: “Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor. Sidecar, hareket halindeki kullanıcıların beraberlerinde ek bir ekran taşımasını kolaylaştırıyor. Böylece, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar işlerini iki ekrana yayabiliyorlar. Ayrıca, stylus kalemle veri girişini destekleyen tüm Mac uygulamalarında Apple Pencil ile eşleştirdikleri iPad’lerini çizim yapmak veya yazı yazmak için kullanabiliyorlar. Sidecar, Final Cut Pro X ile video düzenlemek, Adobe Illustrator ile çizim yapmak veya iWork belgeleri üzerinde işaretlemeler yapmak için harika bir araç. Tüm Devamlılık özellikleri gibi Sidecar da kablosuz bağlantıyla çalışarak kullanıcıların daha mobil bir şekilde çalışmasına olanak veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Catalina özelliği Sidecar, iPad üstündeki ilk denemelere göre çok iyi çalışıyor

Geliştirici Guilherme Rambo tarafından paylaşılan yukarıda izleyebileceğiniz video, sistemin oldukça pürüzsüz şekilde görev yaptığını gözler önüne seriyor. Bu işi uzun süredir başarılı şekilde yerine getiren Luna Display için kötü, kullanıcılar içinse çok güzel olan Sidecar, kablolu ya da kablosuz olarak görev yapabiliyor. Kablosuzda bile düşük gecikme sunan özellik, 12 inç iPad Pro ile dokunmatik ekranda Mac deneyimini olabilecek en temiz şekilde karşımıza çıkarıyor.