reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook ARM Mac

MacBook sahiplerini ilgilendiren önemli pil yeniliği!

Teknoloji devi Apple, MacBook sahipleri için macOS Catalina‌ 10.15.5 beta ile yeni bir özellik karşımıza çıkardı. İşte detaylar;

Apple, kısa süre önce kullanıma çıkan macOS Catalina‌ 10.15.5 betası ile MacBook modelleri için “Battery Health Management” ya da “Pil Sağlığı Yönetimi” isimli yeni bir özellik duyurdu. İşte bu özelliğin amacı pilin ömrünü uzatmak, kimyasal kayıpları önlemek olarak açıklanıyor. Yeni özellik söylendiği kadarıyla kullanıcıları alışkanlıkları inceleyerek öğrenecek ve çoğu zaman pili yüzde 100 doldurmayarak ömrünü uzatacak. Çünkü pili yüzde 100 doldurmanın pil sağlığı açısından ciddi avantajları bulunuyor. Güç yönetimi ayarları içerisinden açılıp kapatılabilecek yeni sistem, özellikle MacBook‘unu sürekli olarak fişe takılı olarak kullananlar için güzel görünüyor. Bu sayede pil sağlığının (Maksimum performans verebilme durumu) normalden daha uzun süre korunabileceği aktarılıyor. Bu da gerçekten güzel görünüyor. Biliyorsunuz bunun bir benzeri iOS 13‘te de aktif olarak yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, MacBook modellerinde önemli bir donanımsal değişim de planlıyor

Apple, uzun süredir MacBook modellerinde kendi ARM temelli işlemcilerini kullanmak istiyor. 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemciler ile bu tarafta Intel’e olan bağımlılığını azaltmak isteyen firmanın, bu adımıyla performans, güvenlik ve enerji tüketimi konusunda çok ciddi avantajlar elde edilebileceği söyleniyor. Süreç hakkında konuşan analist Ming-Chi Kuo, hatırlarsınız beklenen işlemci dönüşümünün 2020 sonunda ya da 2021’ın hemen başında başlayacağını aktarıyor. Bu dönüşümün Apple’a ciddi bir maddi avantaj da sağlayacağı da biliniyor. Böylelikle işlemcilere harcanan paranın yüzde 40 ile yüzde 60 arasında düşeceğini belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin kamera teknolojisi uzaya çıktı