reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Air

Daha ince, daha hafif, daha güçlü; işte karşınızda yeni nesil MacBook Air [Video]

Apple, Brooklyn’de gerçekleştirdiği yılın ikinci etkinliğinde yeni nesil MacBook Air modelini kullanıcıların beğenisine sundu.

Apple, yeni iPad Pro modellerinin tanıtımın heyecanla beklendiği etkinliğinin açılışını Mac modelleri ile yaptı. Açılış konuşmasını yapan Tim Cook, geçtiğimiz haftalarda kullanıcılar için indirilmeye sunulan macOS Mojave’den başladı. Karanlık Mod’dan dosyaları akıllı toparlamaya kadar macOS Mojave’nin hayatı kolaylaştıran özelliklerini hatırlatan Cook, Mac ailesinin favorisini de açıkladı. Mac’ler arasında en sevilen olan MacBook Air. Bildiğiniz gibi Air modeli inceliği ve hafifliğiyle öne çıkarken aynı zamanda performansıyla da tercih sebebi oluyordu. İşte MacBook ailesinin en sevilen modelinin yeni versiyonu karşımızda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karşınızda yeni nesil MacBook Air

Retina ekran ile geleceği duyurulan yeni nesil MacBook Air, hafif ve ince gövdeyi bir kez daha yüksek performansla buluşturmaya hazırlanıyor. Yeni renk seçeneğiyle göz dolduran model, 3,5 mm’lik kulaklık girişi ve iki Thunderbolt 3 bağlantısıyla geliyor. Alüminyum çerçevenin kaldırıldığı Macbook Air, 13,3 inç ekrana sahip. Çerçevelerin iyice inceltildiği cihaz 4 milyonun üzerinde pikselle çok daha canlı ve çarpıcı renkler sunuyor. Ön panelde FaceTime HD kameraya yer veren cihaz, Touch ID’yi de unutmuyor. Retina ekrandan sonra kullanıcıların en çok istediği özellik, dizüstü modelde kendine yer buluyor. Apple’ın Mac için tasarladığı özel silikon çiplerin ikinci nesli olan T2 Security Chip de cihazda mevcut. Bu çip sayesinde Touch ID kullanıldığında bilgileriniz güvende kalıyor.

3. nesil klavye ile gelen cihaz, arka ışıklandırma desteğine de sahip. Force Touch trackpadli modelin trackpad’i de yüzde 20 büyütülmüş durumda. Ses performansı kısmına geldiğimizde MacBook Air’daki hoparlörde yüzde 25 daha yüksek ses çıkarıyor.

Gelelim teknik detaylara. 8. nesil Intel i5 ile gelen cihazda 16 GB’a varan RAM yer alıyor. 1,5 TB’a kadar SSD desteği sunan cihaz, ihtiyacınız olan performastan geri kalmamanızı sağlıyor. Peki ama pil gücü ne alemde? Modelin 13 saatlik film deneyimi sunduğu belirtiliyor. Günlük görevlerde ise şarjı 1 gün sürüyor.

Yeni Macbook Air yüzde 17 daha az hacme sahip. Bu da onun taşınabilirliğini artırıyor. 15,6 mm kalınlığındaki cihaz selefinden yüzde 10 ince. Ağırlığı ise 1,2 kg. Tam bir çevre dostu olan cihazın yüzde yüz dönüştürülebilir alüminyumdan yapıldığını da ekleyelim.

8 GB RAM, 1,6 GHz/3,6 GHz Core i5 ve 128 GB SSD’li modelle veraver 1.199 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan Macbook Air, bugün Amerika’da ön siparişe açıldı. 7 Kasım‘da ise kullanıcılarla buluşacak.

Öne çıkan teknik özellikler

Ekran13,3 inç, Retina ekran
İşlemci8. nesil Intel Core i5
Bellek16 GB'a kadar RAM (2133 MHz), 1,5 TB'a kadar SSD
Bağlantılar2xThunderbolt 3, 3,5 mm kulaklık girişi
Ağırlık1,2 kg