reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Air Haswell işlemcilerle güncellendi

Apple‘ın geliştiriciler konferansı WWDC, yazılım tarafındaki heyecanlı gelişmelere (iOS 7 ve Mac OS X Mavericks) ek olarak donanımda da iddialı ürünlere sahne oldu. Form değiştiren masaüstü bilgisayar Mac Pro ve yeni nesil işlemcilerle güçlenerek pil ömrü daha da uzayan yeni MacBook Air bu ürünler arasında yer alıyor.

Yeni MacBook Air, düşük enerji tüketimli Intel Haswell işlemcilerle donatılmış. Etkinlikte dördüncü nesil Intel Core i5 ve Intel Core i7 işlemcilere sahip MacBook Air’ların 13 inçlik modelinin 12 saat (eskisi 7 saat); 11 inçlik modelinin ise 9 saatlik (eskisi 5 saat) pil ömrü sunduğu ifade edildi. 13 inçlik MacBook Air 19 saat, 11 inçlik MacBook Air ise 8 saat video oynatabiliyor. 802.11ac Wi-Fi destekli MacBook Air’ın yeni nesil flash depolama ile önceki MacBook Air’a oranla yüzde 45 daha hızlı olduğu iddia ediliyor. Tabii dördüncü nesil işlemcilerle birlikte gelen dahili grafik işlemci Intel HD Graphics 5000 de MacBook Air’in grafik değerlerini önceki nesle oranla yüzde 40 artırmış oluyor. Apple yöneticilerinden Philip Schiller, MacBook Air’ın incelik ve hafiflikte standartları belirleyen konumuna dikkat çekerek, uzayan pil ömrü göz önüne alındığında çıtanın daha da yukarı taşındığına dair bir yorum yaptı. Üzerinde bir Thunderbolt iki de USB 3.0 bağlantı noktası bulunan yeni MacBook Air’ın iki mikrofonu bulunuyor. Cihazların ekran çözünürlükleri ve boyutlarında bir değişiklik olmadı.
MacBook Air
Mac Pro’nun belirsizliğinin aksine MacBook Air bugünden itibaren yurt dışında piyasaya çıktı. 11 inçlik model; 1,3 GHz işlemci (Turbo Boost’la 2,6 GHz), 4 GB bellek ve 128 GB SSD depolama alanı konfigürasyonu ile 999 dolar Amerika fiyatına sahip. Aynı konfigürasyonun 13 inç ekranlı versiyondaki fiyatı ise 1.099 dolar.