reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Air incelemesi

APPLE, 2013 MODEL MACBOOK AIR İLE ÇITAYI YÜKSELTİP YOLUNA EMİN ADIMLARLA İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR. ŞIK GÖRÜNÜMÜNDEN VAZGEÇMEDEN PİL ÖMRÜNÜ 12 SAATE ÇIKARAN AIR, SİZİ YARI YOLDA BIRAKMAMAYA KARARLI

Alüminyumdan üretilen ultra ince gövdesiyle herkesin rüyalarını süsleyen MacBook Air, 2008 yılında Steve Jobs tarafından tanıtıldığında gündeme bomba gibi düşmüştü. İlk kez Macworld Expo Fuarı’nda görücüye çıkan Air, 2008 yılında dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı olarak yorumlanmış; Apple, o tarihten sonra Air’ı her yıl güncelleyerek dizüstü bilgisayarın daha da güçlenmesini sağlamıştı. Geçtiğimiz haziran ayında WWDC 2013 etkinliğinde görücüye çıkan yedinci nesil Air, tanıtıldığından bir ay sonra Türkiye’de de satışa sunuldu. Tasarım olarak çok fazla evrim geçirmeyen Air’ın bu yıl satışa sunulan modeli pil ömrü konusunda epeyce iddialı.

HASWELL İŞLEMCİ
Gücünü 1,3 GHz hızında çalışan çift çekirdekli i5-4250U (Haswell) işlemciden alan Air, daha az enerji tüketip, daha uzun pil ömrü sunuyor. Apple’ın söylediğine göre 13 inçlik model 12 saate kadar (iTunes’ta film izlerken 10 saate kadar) kullanım imkanına ve 30 gün bekleme süresine sahip. Biz cihazın ekranını yüzde 60 parlaklık seviyesinde ve günlük işlerimiz için (Wi-Fi açık, Safari, iTunes’ta müzik çalarken ve Word uygulaması kullanımdayken) kullandığımızda 11 saat 15 dakika gibi bir süreye ulaştık. Tabii ki bu süre kullanıma bağlı olarak değişiyor.

Uzun süreli video izlediğinizde veya fotoğraf ve video düzenleme programları kullandığınızda bu sürede mutlaka azalma olacaktır. Ancak Apple’ın vadettiği 12 saatlik süreye yaklaşmış olmak bizi oldukça mutlu etti. Cupertino’lu şirketin geçen yılki Air modeli 7 saate kadar kullanıma izin veriyordu. Bir önceki nesil Air’a 2013 model MacBook Air’a uyguladığımız testi gerçekleştirdiğimizde eski modelin 6 saat 20 dakika dayandığına şahit olduk.

Yeri gelmişken Air’ın sahip olduğu 54 watt’lık lityum polimer pilin 2 saat gibi bir sürede şarj edildiğini de not düşelim. Yeni MacBook Air, uzun pil ömrü haricinde performansıyla da dikkat çeken bir ürün. Bizim yaptığımız Geekbench testinde 2013 model 1,3 GHz’lik Air, 6057 puan alarak 6197 puan alan 1,8 GHz’lik çift çekirdekli i5-3427U işlemcili eski Air’ın gerisinde kalsa da (saat hızından dolayı) genel performans açısından herhangi bir hız eksikliği hissetmedik.

12 saniyeden daha kısa sürede açılan Air’da web sayfaları ve yüklü olarak gelen diğer uygulamalar anında ve çok hızlı bir şekilde açılıyor. Air’ın hızlı şekilde çalışmasının en önemli etkenlerinden biri de flash depolama birimi. Önceki nesilden yüzde 45 daha hızlı olan yeni Air, her şeyi daha hızlı bir şekilde yapabilmenize imkan tanıyor. Cihazda yer alan Intel HD 5000 grafik kartı sayesinde ise yeni Air, grafik performansı açısından bir önceki nesilden (bir önceki nesilde Intel HD 4000 grafik kartı kullanılıyordu) yüzde 40 daha hızlı. Call of Duty 4 yeni Air’da saniyede 39 kare, geçen yılki modelde ise saniyede 21,9 karelik bir performans sergiliyor. 4 GB RAM ve 128 GB flash depolama ile birlikte gelen cihazın, 8 GB’a kadar RAM, 512 GB’a kadar depolama alanını sunan seçenekleri de var.