reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Air incelemesi

Apple MacBook Air
EKRAN VE BAĞLANTILAR
Geçen yılki modelde kullanılan 1440×900 piksel çözünürlüklü LED arka aydınlatmalı 13,3 inç ekran (4,86 mm inceliğinde) yeni nesilde de yer alıyor. Günümüz bilgisayarlarda Full HD çözünürlüklü ve dokunmatik ekranları görüyor olsak da Air’da kullanılan 1440×900 piksel çözünürlüklü ekranın ortalama bir kullanıcı (metinleri ve fotoğrafları keskin görmek gibi bir derdiniz yoksa) için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın görüş açısı oldukça iyi ve ekran parlaklığında da hayal kırıklığına uğramayacağınızı gönül rahatlığıyla ifade edelim.

En ince yerinde 0,3 cm, en kalın yerinde ise 1,7 cm olan Air, sadece 1,35 kilogram ağırlığında. Air’ın sol tarafında cihazı şarj etmeniz için MagSafe 2 bağlantısı (MagSafe’e kıyasla daha ince), USB 3.0, 3,5 mm kulaklık girişi ve çift mikrofon (FaceTime görüşmesi yaparken arka plan gürültüsünü azaltıyor); cihazın sağ tarafında ise Thunderbolt, USB 3.0 ve SD kart okuyucu bulunuyor.

SD kart okuyucu 11 inçik versiyonda yok. Air’ın Thunderbolt bağlantısı USB 2.0’a göre 20 kat daha hızlı veri aktarımı yapmayı mümkün kılıyor. Trackpad ve arkadan aydınlatmalı klavye ise diğer Apple dizüstü bilgisayarlarındaki gibi rahat bir kullanım sunuyor. 802.11ac Wi-Fi teknolojisine de destek veren Air, 802.11ac baz istasyonuna bağlı durumdayken bir önceki nesilden üç kata kadar daha hızlı kablosuz performansı elde ediliyor. Bluetooth 4.0 bağlantı noktası da bulunan Air’ın klavyesinin altında çift stereo hoparlör bulunuyor.

OS X MAVERICKS
Mac OS X Mountain Lion işletim sistemi yüklü olarak gelen Air’a şu anda geliştiriciler tarafından kullanılan Apple’ın en yeni işletim sistemi OS X Mavericks’i yükledik. iBooks, Harita, etiketleme ve çoklu ekran özelliği ile birlikte gelen OS X Mavericks’te tüm uygulamalar hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Mavericks, güçlü bir işletim sistemi olmasının yanında pilin daha verimli çalışmasına da katkıda bulunuyor. Şu anda beta aşamasında indirmeye sunulan işletim sisteminin final sürümünün önümüzdeki ay yayınlanması bekleniyor. Air’a dönecek olursak taşınabilirlik ve günlük performans arayışı içindeyseniz 2013 model Air, sizin için gayet uygun.

Yüksek çözünürlüklü ve daha hızlı bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız 13 inç Retina ekranlı MacBook Pro’yu öneriyoruz.