reklamı kapat

POPÜLER

OS X Mavericks sonbaharda geliyor

Apple, dün akşam gerçekleşen Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda iOS 7’nin haricinde OS X Mavericks işletim sistemini de tanıttı. OS X Mountain Lion’ın yerini alacak olan işletim sistemi birçok yenilikle birlikte kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Etiketleme, çoklu ekran özelliği, haritalar ve Safari’de yapılan yenilikler işletim sistemindeki yeniliklerden sadece birkaçı.

ETİKETLEME VE ÇOKLU EKRAN ÖZELLİĞİ
Yeni işletim sisteminin en dikkat çekiciği yeniliği etiketleme özelliği. Bundan böyle klasör ve belgelerinizi, etiketleyip kolay ve hızlı bir şekilde bulabileceksiniz. OS X Mavericks, çoklu ekran özelliği de sunuyor. Apple TV desteği bulunan işletim sistemi, Mac kullanıcılarının Apple TV‘lerini ikinci ekran haline getirebilmesine imkan tanıyor. Kullanıcılar bu sayede HD televizyonlarını ikinci ekran olarak kullanabiliyor. OS X Mavericks, düşük güç tüketimi bakımından da dikkat çekici. Etkinlikte açıklanan rakama göre OS X Mavericks, işlemci aktivitesini yüzde 72 azaltarak daha uzun kullanım imkanını kullanıcılara sunacak.
Haritalar

YENİLENEN HARİTALAR UYGULAMASI
OS X Mavericks’te göze çarpan diğer bir yenilik de haritalar uygulaması. Apple’ın iOS’li cihazlarında kullandığı haritalar servisine bundan böyle Mac kullanıcıları da sahip olacak. Artık iOS’li cihazlar üzerinden yapılan harita işlemleri Mac bilgisayarlar üzerinden de kolay bir şekilde yapılabilecek. Gitmek istediğiniz noktayı OS X Mavericks’te yer alan haritalar uygulaması üzerinden belirttikten sonra bu işlemi hızlı bir şekilde tek bir tuşa basarak iPhone’nunuza gönderebileceksiniz. Böylece gitmek istediğiniz nokta hem iPhone’nunuzda hem de Mac bilgisayarınızda olacak. Mekanların da haritalar uygulaması üzerinden sık kullanılanlara ekleyebileceğinizi de söyleyelim. iOS işletim sisteminde olduğu gibi OS X Maverickts’te FlyOver (Kuş Bakışı) özelliğini sayesinde belirli bölgelerde üç boyutlu binaları görüntüleyebileceğinizi de belirtelim. Ayrıca yine belirli bölgelerde trafik bilgileri de OS X Mavericks üzerinden sizlere sunuluyor.
Safari

SAFARI
OS X Mavericks Apple’ın internet tarayıcısı Safari’de yapılan yenilikleri de bünyesinde barındırıyor. Bir takım performans iyileştirmeleri ve yenilenen yer imleri kenar çubuğu ile birlikte gelen Safari, şifrelerinizi sizin yerinize hatırlayabilmesi de (iCloud Keychain sayesinde) işletim sistemindeki diğer yenilikler arasında yer alıyor. Bundan böyle OS X Mavericks, kullanıcı adı, şifre ve e-posta’nın haricinde kredi kartı bilgilerini de saklayıp, sizlerle paylaşabiliyor. Apple, OS X Mavericks’te bildirimlerde ve takvimde de yeniliğe gitmiş durumda. Bundan böyle Mac cihazınızı uyku modundan uyandırdığınızda Facebook, Twitter ve FaceTime gibi uygulamalardan gelen bildirimleri kolay bir şekilde görebileceksiniz. Yenilenen bildirimlerin görsel açıdan da sizleri mutlu edeceğini söylemek mümkün.
Calendar

TAKVİM ve IBOOKS
Yenilenen takvim uygulamasında ise artık ajandanızda kayıtlı olan etkinliklerde haritayı görüntüleyebiliyorsunuz. Aylık görünüm fonksiyonu da takvim uygulamasındaki diğer bir ayrıntı olarak göze çarpıyor. iOS platformunda yer alan iBooks uygulamasının da yer aldığı OS X Mavericks, geliştiriciler için indirmeye sunulmuş durumda. OS X Mavericks’in final sürümü sonbahar aylarında yayınlanacak.

iBooks

Haritalar

iCloud