reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Air

Apple tarafından 2008 yılında üretilen ve zarf içinden çıkarılırken gösterildiği reklam filmiyle büyük yankı uyandıran MacBook Air yenilendi. Önceki modele göre daha ince, daha hafif ve daha güçlü olan MacBook Air, 11 ve 13 inç versiyonlarıyla satışa sunuldu. Boyutlar ve pil ömrü dışında pek farklılık göstermeyen yeni MacBook Air bilgisayarın 13 inçlik versiyonunu sizler için inceledik. Yeni MacBook Air, tasarım anlamında birkaç ufak detay dışında yeni nesil MacBook çizgisinde. Arkadan öne doğru incelen gövdesiyle gerçekten çok daha ince olduğu izlenimi uyandırıyor. Sadece 1.32 kilogram ağırlığında olan bilgisayarın arka kısmı 1.72, ön kısmı ise 0.27 cm kalınlığında. Yekpare alüminyum gövdesiyle sağlam ve hoş bir görünüm sunuyor. Bilgisayarın alt tarafı yeni nesil tüm MacBook bilgisayarlarda olduğu gibi tek parça bir kapaktan oluşuyor. Havalandırma menteşenin arkasına yerleştirilmiş. MacBook ve MacBook Pro cihazlarından tasarım anlamında farkı ekran etrafında siyah değil, metalik çerçeveye sahip olması. Bunlar dışında klavye ve çoklu dokunuşu algılayabilen özel dokunmatik fare MacBook standartlarında. Bilgisayarın sol yan yüzünde ses bağlantısı, mikrofon, bir adet USB ve mıknatıslı şarj bağlantısı bulunuyor. Ses bağlantısı 13 inçlik MacBook Pro modellerinde olduğu gibi hem çıkış hem de giriş için kullanılıyor. Bu sebeple aynı anda sadece tek fonksiyon için kullanılabiliyor. Sağ yan yüzde ise ikinci bir USB bağlantı noktası, Mini DisplayPort ve SD kart okuyucu bulunuyor. Önceki MacBook Air modelinde bir adet olan USB portu sayısı ikiye çıkarılarak oldukça önemli bir geliştirmeye imza atılmış. SD kart okuyucu da yeni Air modeliyle gelen yenilikler arasında.

MULTI-TOUCH TOUCHPAD
MacBook Air üzerinde MacBook ailesinde standartlaşan klavye ve çoklu dokunuşu algılayabilen touchpad tercih edilmiş. Yeterli boşluklara sahip ve her biri aynı boy kare tuşlardan oluşan klavye taşınabilir bilgisayar dünyasının en iyileri arasında. Takip edenler bilecektir ki bu klavye tarzı Sony Vaio ve daha birçok marka tarafından da tercih ediliyor. MacBook ve MacBook Pro modellerinden farklı olarak fonksiyon tuşları Air modelinde daha küçük olarak tasarlanmış. Klavye maalesef arka aydınlatmaya sahip değil. Bu, yeni MacBook Air modelinin en büyük eksikliği. Karanlık ortamlarda bilgisayarı kullanırken ekran ışığı, kullanma açısı itibariyle klavye tuşlarını aydınlatmıyor. Bu sebeple tamamen karanlık bir ortamda klavyeyi kullanmak neredeyse imkansız. Apple tarafından geliştirilen devrimsel dokunmatik fare, birçok parmağı aynı anda algılayabiliyor. İki, üç, hatta dört parmağa özel olarak atanan jestlerle basit navigasyon işlemlerini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin çimdik hareketiyle yakınlaşıp uzaklaşma, iki parmağı çevirerek fotoğraf döndürme, üç parmağı sağa sola sürerek ileri geri hareket etme gibi komutlar, MacBook Air ile birlikte harici bir fare kullanımını gereksiz kılıyor. Air’in 13 inçlik ekranı 1440×900 piksel çözünürlük sunuyor. Nvidia GeForce 320M grafik çipiyle çalışan bilgisayar, yenilenen diğer donanım bileşenleriyle birlikte yüksek performans sunuyor. Ekranın üzerinde entegre bir kamera bulunuyor. Apple eskiden iSight olarak adlandırdığı kamerayı FaceTime uygulamasıyla birlikte ‘FaceTime kamera’ olarak isimlendirmiş. Air, FaceTime üzerinden MacBook bilgisayarlar ve iPhone 4’lerle yüksek çözünürlüklü görüntülü görüşme imkanı tanıyor.

DAHA GÜÇLÜ
MacBook Air, kullanıcıları başta hüsrana uğratabilecek şekilde önceki model ile aynı işlemciye sahip. Çift çekirdekli Intel Core 2 Duo ULV işlemcisi 1.86 GHz hızında. Seçimlik olarak 2.13 GHz hızında bir işlemci de sunuluyor. Fakat Air’in yeni bileşenleri önceki modele göre şaşırtıcı bir performans artışı sağlıyor. Bunda en büyük etken yeni katı disk. Önceki modelde seçimlik olarak ve oldukça pahalı bir şekilde sunulan katı disk (SSD), yeni modelde standart haline gelmiş. 128 ve 256 GB kapasite seçenekleri sunan katı disk, enerji tüketimi, yazma/okuma hızı, sağlamlık ve hafiflik anlamında normal sabit disklere göre çok ama çok üstün. Öyle ki yeni MacBook Air yaklaşık 13 saniyede açılıyor ve çalışma esnasında uygulamalar neredeyse anında açılıyor. MacBook Air standart olarak 2 GB kapasiteli RAM bellek ile geliyor. İsterseniz 4 GB’a yükseltebiliyorsunuz. Performans anlamında Air’i rakiplerine göre avantajlı kılan diğer bir özelliği de yüksek pil ömrü. Katı disk kullanımı ile elde edilen boşluk pil ile doldurularak daha uzun çalışma ve bekleme süresi sağlanmış. 13 inçlik MacBook Air 30 gün bekleme ve 7 saat çalışma süresi sunuyor. Böylece gün içerisinde şarj aletini taşımadan istediğiniz yere götürüp rahatça çalışabiliyorsunuz.

TASARIM
Apple MacBook Air
MacBook Air, ön yüzü sadece 0.27 mm kalınlığında kusursuz bir tasarıma sahip

PİL ÖMRÜ
Apple MacBook Air
Yenilenen donanımıyla MacBook Air 7 saat pil ömrü sunuyor

HAFIZA
Apple MacBook Air
2GB DDR3 RAM bellek ile çalışan bilgisayar 128GB kapasiteli katı diske sahip

FACETIME
Apple MacBook Air
Kamera ile FaceTime üzerinden Mac’ler ve iPhone 4’lerle görüntülü görüşme

BAĞLANTILAR
Apple MacBook Air
Kamera ile FaceTime üzerinden Mac’ler ve iPhone 4’lerle görüntülü görüşme

MULTI-TOUCH
Apple MacBook Air
Çoklu dokunuşu algılayan touchpad ile harici bir fare ihtiyacı duymuyorsunuz

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kusursuz incelik, katı disk ile benzersiz performans. Multi-touch fare ve FaceTime kamerası.

EKSİLER
Yeni Apple Macbook Air’ın klavye aydınlatmasının olmaması büyük eksiklik.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo 1.86 GHz

Ekran
• 13.3 inç

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce 320M

Bellek
• 2 GB 1066 MHz DDR3

Sabit Disk
• 128 GB SSD

Optik Sürücü
• Yok (seçimlik harici)

Bağlantılar
• 2 x USB 2.0
• SD kart okuyucu
• Mini DisplayPort

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 7 saat

Boyutlar
• 17.2 – 2.7 x 325 x 227 mm

Ağırlık
• 1.32 kilogram