reklamı kapat

POPÜLER

Mac Pro’ya silindirik dokunuş

Teknoloji dünyası için hareketli bir haftanın içindeyiz. Haftanın önemli iki etkinliğinden biri Apple’ın geliştiriciler konferansı WWDC. iOS 7 ile tanıştığımız etkinlikte Apple, sadece yazılımdaki sürprizlerini sergilemekle kalmadı; yeni veya “güncellenmiş” bilgisayarlarını da tanıttı. WWDC 2013‘te Apple, “Artık Apple inovasyon yapamaz” diyenlere en güzel cevabı yeni Mac Pro‘suyla verdi. Siyah silindirik kasası ile göz alıcı görünen yeni Mac Pro, şu anki Mac Pro’ların sekizde biri büyüklüğünde. 
Mac Pro
Tamamen yenilenmiş tasarımla karşımıza çıkan Apple Mac Pro, parlak siyah silindirik kasasının içine tam çözünürlükte 4K videoları render etmek isteyecek birinin hayallerindeki performansı koymuş. 12 çekirdekli 256-bit Intel Xenon E5 işlemcinin yanı sıra saniyede 60 Gb/s bant genişliğine sahip 1,866 MHz DDR3 RAM barındıran silindirik kasada PCIe tabanlı flash depolama, dört adet USB 3.0 girişi ve altı adet Thunderbolt 2.0 girişi yer alıyor. Thunderbot girişlerinin her biri de 20 Gbps işlem hacmine sahip altışar cihaza kadar destek veriyor. Bağlantı noktalarının kolay bulunabilmesi için aydınlatma da kullanılmış. HDMI çıkışı, Ethernet, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0 ve 3,5 mm giriş ve çıkışlar bağlantı noktaları listesinin diğer maddeleri. Çift AMD FirePro GPU ile güçlenen Mac Pro bu anlamda Mac’ler arasında bir ilke de imza atıyor. Bu durumda da şu anki Mac Pro’dan 2,5 kat fark çıkıyor; yeni Mac Pro 7 teraflopluk kapasiteye sahip.

Mac Pro
25 cm yüksekliğinde, 16,7 cm çapında bir masaüstü iş istasyonu yapan Apple, zarif, hafif, sessiz ve performans olarak şu anki Mac Pro’nun iki katı gücündeki yeni bilgisayarıyla Apple fanlarının gönlünü yine fethetmiş gibi görünüyor. Fiyat konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.
Mac Pro