reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

WWDC 2021 kapsamında tanıtılacak MacBook Pro modelleri

7 Haziran tarihinde düzenlenecek WWDC 2021’de yeni Macbook Pro modelleri geliyor. İşte bunların beklenen modeller olduğu ortaya çıktı.

Kısa süre önce konuşan Jon Prosser, WWDC 2021’de karşımıza yeni MacBook modelleri çıkacak açıklamasını yapmıştı.

Son bilgilere göreyse burada artık kesin olarak 14 inç ve 16 inç ekranlı, yeni tasarıma sahip MacBook Pro modelleri geliyor. Kişiler özellikle yeni 16 inç modeli uzun zamandır bekliyor.

Bu üst seviye MacBook Pro’larda eğer tahminler doğruysa yeni bir Apple Silikon işlemci olacak. Buna yüksek ihtimalle “Apple M2″ ya da “Apple M1X” isimlerinden birisi verilecek.

Bu işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeği ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak.

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yani kişiler ihtiyaçlarına göre seçim yapabilecek. Ayrıca yeni işlemci 64 GB’a kadar RAM ile donatılabilecek.

Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1 sadece 16 GB RAM ile alınabiliyor ve bu bazı kişilere hiç yeterli gelmiyor.

Mevcut MacBook’larda daha farklı yeni / modern bir tasarımla gelecek yeni dizüstüler, SD kart yuvası ve MagSafe sistemine de sahip olacak. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak dizüstülerde bir HDMI portunun olacağı da konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC 2021 kapsamında tanıtılacak MacBook Pro modelleri sadece bir başlangıç

Çünkü Apple başka Mac’ler de geliştiriyor. Örneğin ufak boyutlu Mac Pro da yolda ve üründe gerçekten çok yüksek donanım özellikleri olacak. Bloomberg’e göre Mac Pro’da toplam 20 çekirdekli ya da 40 çekirdekli işlemci seçenekleri olacak.

Bu Apple Silikon’lu Mac Pro’nun en üstte tam 128 çekirdekli bir GPU konfigürasyonu taşıyacağı da aktarılıyor. Şimdilik bu modelde de maksimum 64 GB RAM sunulacak gibi görünüyor.

Firmanın ayrıca yeni MacBook Pro’da kullanılan ile benzer güçte işlemci taşıyan bir üst seviye Mac mini geliştirdiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca bir iMac Pro da geliştirilen ürünler arasında dikkat çekiyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın