reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

WWDC21’de gelmeyen MacBook Pro modelleri ne zamana kaldı?

7 Haziran tarihinde düzenlenen WWDC21’de yeni Macbook Pro modelleri tanıtılmadı. Ancak modeller aktif olarak yolda bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda konuşan Jon Prosser, WWDC 2021’de karşımıza yeni MacBook modelleri çıkacak açıklamasını yapmıştı.

Burada 14 inç ve 16 inç ekranlı, yeni tasarıma sahip MacBook Pro modellerinin tanıtılması bekleniyordu ancak biliyorsunuz bu olmadı. Apple, WWDC21’de bir tane dahi donanım duyurusu yapmadı.

İşte bu modeller halen 2021 kapsamında yolda bulunuyor. Sağlam başka kaynaklara göre yeni dizüstüler üçüncü çeyrek içerisinde dağıtıma çıkıyor.

Apple’ın bu modeller için özel bir etkinlik yapması ise beklenmiyor. Ürünler yüksek ihtimalle resmi site üzerinden tanıtılacak ve satışa sunulacak.

Bu üst seviye MacBook Pro’larda eğer tahminler doğruysa “yeni” bir Apple Silikon işlemci olacak. Buna yüksek ihtimalle “Apple M2″ ya da “Apple M1X” isimlerinden birisi verilecek.

Bu işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeği ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak.

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yani kişiler ihtiyaçlarına göre seçim yapabilecek. Ayrıca yeni işlemci 64 GB’a kadar RAM ile donatılabilecek.

Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1 sadece 16 GB RAM ile donatılabiliyor ve bu bazı kişilere hiç yeterli gelmiyor. Burada 64 GB fazlasıyla sevindiriyor.

Mevcut MacBook’larda daha farklı yeni / modern bir tasarımla gelecek yeni dizüstüler, SD kart yuvası ve MagSafe sistemine de sahip olacak. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak dizüstülerde bir HDMI portunun olacağı da konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MacBook Pro dışında başka ilginç Mac haberleri de var

Kodlarda ortaya çıktığı kadarıyla Apple’dan yeni nesil Mac Pro için de bir güncelleme geliyor. Modele Intel Ice Lake SP işlemciler getirilecek gibi görünüyor.

Apple artık kendi işlemcilerini geliştiriyor ancak Mac Pro’da halen Intel kullanıyor. Apple Silikon’lu Mac Pro gelene kadar Apple’dan Mac Pro’ya Intel işlemci desteği sürecek bilgisi veriliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın