reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro Apple

Yeni Apple Silikon işlemci için resmi ismi Apple vermiş olabilir

Teknoloji devi Apple, Apple Silikon işlemci dönemini M1 ile başlattı. Peki M1’in üstüne ne gelecek? İşte bu konu netlik kazanmış gibi görünüyor.

Advertisement

Biliyorsunuz WWDC 2021’de karşımıza yeni MacBook modelleri çıkmadı. Son bilgilere göre 14 inç ve 16 inç ekranlı yeni tasarıma sahip MacBook Pro modelleri tam olarak üçüncü çeyrek içerisinde dağıtıma çıkıyor.

İşte bu dizüstüler kullanılacak işlemci Apple’ın WWDC21 için yayımladığı videoya eklediği etiketlere göre “M2” değil “M1X” olarak isimlendirilecek. Bu isim daha önce de gündemdeydi ve artık netleşmiş gibi görünüyor.

Video etiketlerinde “m1x macbook pro” ibaresi dahi geçiyor. Bunun bir hata olmadığı düşünülüyor ve etiketlerin halen durduğu aktarılıyor.

Bildiğimiz kadarıyla bu işlemci sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak. Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple tarafında merak edilen yeni MacBook Pro modelleri hakkında başka ne biliyoruz?

Yeni işlemci üzerinden modeller 64 GB’a kadar RAM ile donatılabilecek. Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1 sadece 16 GB RAM ile donatılabiliyor ve bu bazı kişilere hiç yeterli gelmiyor.

Mevcut MacBook’lardan daha modern bir tasarımla gelecek yeni dizüstüler, SD kart yuvası ve MagSafe sistemine de sahip olacak. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak dizüstülerde bir HDMI portunun olacağı da hemen hemen kesin durumda.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın